Włosko-polskie rozmowy ministrów spraw zagranicznych. Nie ma porozumienia w kwestii uchodźców

W poniedziałek 7 marca 2016 polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski i włoski szef MSZ Paolo Genttiloni spotkali się w Rzymie w Palazzo della Farnesina aby omówić min. problemy w kwestii relokacji imigrantów w poszczególnych krajach Europy, stosunki Rosji z Ukrainą, szczyt Nato w Warszawie, a także sprawy bezpieczeństwa.

Mimo zapewnień o współpracy obu krajów, obaj politycy pozostali przy swoich uprzednich stanowiskach w kwestii relokacji imigrantów w Europie.

Waszczykowski podkreślił, że sprzeciwia się obowiązkowej relokacji kwot uchodżców, a Gentiloni stwierdził, że jego zdaniem konieczne jest zaangażowanie wszystkich członków Unii i relokacja jest słusznym rozwiązaniem dla kryzysu imigrantów.

Gentiloni „wypomniał” niektórym pańswom członkowskim zamykanie granic w układzie Schengen, a Waszczykowski przypomniał  z kolei fakt, że niedawno włoski premier Matteo Renzi proponował obciąć fundusze unijne krajom, które nie okazałyby solidarności dla uchodżców. Polski szef MSZ dodał, że należy przede wszystkim rozwiązywać konflikty, które są przyczyną migracji i zarazem pomagać uchodźcom w krajach takich jak Turcja, Jordania i Liban.

Poza tym, Polska nie ma tylu miejsc pracy aby zapewnić zatrudnienie imigrantom, mówił minister Waszczykowski.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.