ŚLUB KONKORDATOWY WE WŁOSZECH

We Włoszech podobnie jak w Polsce można zawrzeć ślub konkordatowy, oznacza to że ślub zawarty w kościele po spelnieniu wszystkich wymaganych warunków zostanie jednocześnie zarejestrowany we Włoskim Urzędzie Stanu Cywilnego i będzie miał on skutki cywilno-prawne.
Jest to możliwe dzięki umowie jaka została podpisana przez Państwo Włoskie z Watykanem i innymi przedstawicielami wyznań i religii.

Ślub konkordatowy różni się tylko tym od ślubu kościelnego, że ksiądz odprawiający mszę dodatkowo odczytuje Młodej Parze artykuły włoskiego Kodeksu Cywilnego nr. 143, 144 i 147, które mówią o prawach i obowiązkach małżonków – są to te same artykuły, które odczytuje urzędnik USC podczas ślubu cywilnego. Po ceremonii nowożeńcy oraz świadkowie podpisują akt ślubu, sporządzony w dwóch oryginałach, który następnie zostanie przesłany do włoskiego Urzędu Stanu Cywilnego.

slub_konkordatowy_we_Wloszech_polacy_we_Wloszech

Do ślubu konkoratowego są wymagane następujace dokumenty:

1. Dokumenty cywilne (takie same jakie sa niezbędne do zawarcia związku małżeńskiego przez obywatela polskiego we Włoszech):
> kopia polskiego dokumentu stwierdzającego tożsamość (paszport lub dowòd osobisty),
> dokument „nulla osta al matrimonio all’estero” gdzie obowiązkowo muszą byc wymienione nazwiska i imiona rodziców nowożeńców. Dokument ten najlepiej musi być przetłumaczony i zalegalizowany przez polską placówke dypolomatyczna na terenie Włoch.

 2. Dokumenty kościelne

Licencja na zawarcie Sakramentu Małżeństwa, wystawiona w Polsce przez Parafie zamieszkania jednego z nowożeńców na Kosciół w kórym ma być udzielony ślub konkordatowy. Licencje wystawia ksiądz proboszcz narzeczonego badź narzeczonej. To u niego trzeba zlożyć wszystkie dokumenty do ślubu kościelnego:
> zaświadczenie o ukończeniu kursu przedmałżeńskiego

> świadectwa chrztu 
> świadectwa bierzmowania
Po złożeniu w kancelarii parafialnej w Polsce wszystkich dokumentów oraz potwierdzeniu Waszej woli pobrania się, ogłasza sie zapowiedzi przadmałżeńskie ktore trawają około 3 tygodni. Po zakończeniu okresu zapowiedzi ksiądz spisuje protokół przedślubny i wydaje Wam licencję na zawarcie związku małżeńskiego poza parafią zamieszkania. Licencja według wymagań Vicariato di Roma musi być podbita w Kurii diecezjalnej, do której obowiązkowo musi być dopisane udzielenie “nihil obstat”, wymaganie przez Vicariato di Roma.
Licencja i dokumenty do ślubu cywilnego należy przedstawi

w kancelarii parafialnej we Włoszech w celu sporządzenia protukółu ślubnego F24 , kotry bardzie rejestrowany w Vicariato di Roma, natomiast dokumenty cywilne będa musiały być dostarczone do Włoskiego Urzedu Stanu Cywilnego i bedą podstawą do procedury cywilnej.
Ślub musi sie odbyć w obecności co najmniej dwóch świadków, którzy podpisują razem z Wami dokumenty potwierdzające zawarcie związku małżeńskiego.

W ciągu 5 dni od zawarcia zwiazku małżeńskiego proboszcz parafii w której udzielono ślub przekazuje jeden z dwóch oryginałów aktu ślubu do W
łoskiego Urzędu Stanu Cywilnego, gdzie zostaje on zarejestrowany. Związek małżeński posiada skutki cywilno-prawne od dnia jego zawarcia. Rejestracja związku małżeńskiego jest niezbędna do uznania Waszego małżeństwa przez państwo włoskie a pózniej dopiero państwo polskie.

Źródło: Vicariato di Roma i Comune di Roma

https://www.vicariatusurbis.org/Matrimoni/HomePage.asp
https://www.comune.roma.it/wps/portal/pcr?jppagecode=serv_demo_mun_i.wp


Wiecej informacji udzielamy pod e-mail: [email protected] lub [email protected]

Korespondent ds. ślubnych: Barbara Sandra Pawlukiewicz

Autorka bloga: Włoski Ślub
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *