Dwujęzyczność –podwójna korzyść

Tęsknota za pierogami to nie jedyne wyzwanie, które stoi przed Polakami decydującymi się na życie na emigracji. Otwarcie granic umożliwiło wielu osobom szansę na nowy start, a wyjazd zarobkowy często okazał się wyjazdem na stałe. Sporo Polaków zdecydowało się założyć rodziny z daleka od kraju ojczystego. Z czasem wielu z nich staje przed dylematem: jak wychować dzieci w dwóch kulturach?

Kształtowanie tożsamości dzieci dorastających w mieszanych społecznościach nieodzownie wiąże się z wielokulturowością. Dzieci czerpią z wielu tradycji, i korzystają z dorobku kulturowego rodziny i otoczenia. Dwukulturowość w dużej mierze opiera się na wielojęzyczności – dzieci, które w pierwszych latach życia zetkną się z danym językiem, przyswajają go naturalnie. Rodzice często mają obiekcje przed uczeniem dzieci kilku języków – obawiają się, że ich pociechy będą mylić słowa, ucierpi poprawność gramatyczna lub akcent. Często rezygnują z języka ojczystego, na rzecz języka obowiązującego w danym kraju. Okazuje się, że troska o to, by dziecko było wielojęzyczne przynosi wymierne korzyści.

Jak pokazują badania, dwujęzyczność rozwija zdolność abstrakcyjnego myślenia i pozytywnie wpływa na dalszą naukę. Co więcej, jak pokazały badania prof. Ellen Bialystok z York University, opóźnia to również mentalne starzenie się. Dziecko, które biegle włada kilkoma językami, lepiej rozumie kultury swoich rodziców, nawet jeżeli są one zupełnie odmienne. Co zrobić, by nauka języków w młodym wieku dała jak najlepsze efekty?

O tym jak rozwiną się umiejętności lingwistyczne dziecka decydują rodzice. Znajomość języka ojczystego jest podstawą w budowaniu spójnej tożsamości. Warto nie tracić tego, co się już ma i przekazywać dziecku swój ojczysty dorobek kulturowy. Praca i wkład w to włożone na pewno zaowocują w przyszłości. Odpowiednie metody i podejście mogą już teraz zapewnić dziecku wspaniałą przygodę w poznawaniu języka polskiego.

700 x 330 grafika_libratus_polacy_we_wloszech

Duża liczba rodziców przebywająca na emigracji szuka kontaktu ze środowiskiem, w którym używa się języka polskiego. Wielu decyduje się zapisać swoje pociechy do szkół sobotnich. Coraz częściej dostrzega się także zalety wynikające z rozwoju technologii, a co za tym idzie możliwości nauki w dowolnym miejscu i czasie. Takim rozwiązaniem są Polskie Szkoły Internetowe Libratus. Jest to innowacyjny projekt, który opiera się na nowoczesnych technologiach i nauczaniu domowym. Rodzic korzystając z dostępu do Internetowej Platformy Edukacyjnej pełni rolę nauczyciela. Libratus zapewnia dostęp do scenariuszy lekcyjnych, a także szeregu materiałów, takich jak gry i zabawy. Postępy w edukacji wspomagają również cotygodniowe Webinaria – internetowe zajęcia z wykwalifikowaną kadrą pedagogiczną. Program umożliwia zrealizowanie podstawy programowej, tak, żeby dziecko po powrocie do Polski mogło kontynuować naukę w szkole stacjonarnej. Wszyscy rodzice zainteresowani taką formą edukacji swoich dzieci mogą skorzystać z projektu bezpłatnie.

400x250 banner_libratus_polacy_we_wloszech

Właśnie trwa rekrutacja do Polskich Szkół Internetowych Libratus na nowy rok szkolny 2016/2017. Rejestracji można dokonać na stronie www.libratus.edu.pl/zapisy2016/ . Nowe zapisy to również szansa dla kolejnych dzieci na darmową, polską edukację poza granicami kraju.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *