“Camioniste polacche. Ausiliarie del 2° Corpo d’Armata Polacco. Dalla Russia all’Italia. 1942-1946”- wystawa w Rzymie

7 kwietnia b.r. w Casa della Memoria e della Storia w Rzymie odbyło się otwarcie wystawy pt. “Camioniste polacche. Ausiliarie del 2° Corpo d’Armata Polacco. Dalla Russia all’Italia. 1942-1946” – „Polki – Kierowcy. Pomocnicza (Wojskowa) Służba Kobiet 2. Korpusu Polskiego. Z Rosji do Włoch. 1942-1946”.
Na 25 tablicach przedstawiono dzieje ochotniczek kierowców żeńskich kompanii transportowych 2 Korpusu Polskiego od Rosji przez Bliski Wschód do Włoch. Archiwalne materiały fotograficzne i dokumenty uzyskano głównie z Instytutu Polskiego i Muzeum im. Gen. Sikorskiego w Londynie.

5
Wystawa powstała w 2012r. z inicjatywy Stowarzyszenia Kulturalnego Włosko-Polskiego „Malwina Ogonowska” z Bolonii przy współpracy i wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Mediolanie.

Ekspozycję w Casa della Memoria e della Storia w Rzymie zorganizowało Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalene Le Rondini pod Patronatem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie. Wystawa jest promowana przez Roma Capitale-Dipartimento Attività Culturali e Turismo, Direzione Programmazione e Regolamentazione Attività Culturali, Servizio Spazi culturali Biblioteche di Roma we współpracy z Zètema Progetto Cultura. Kuratorami wystawy są Iwona Bigos i Renata Kobendzowska.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał Tomasz Orłowski – Ambasador Nadzwyczajny Pełnomocny RP w Republice Włoskiej.
Podczas inauguracji głos zabrali:
– Paolo Ruffini – Przedstawiciel Comune di Roma i CdMdS.
– Hubert Świętek, Vice konsul III Sekretarz Ambasady RP w Rzymie. Vice Konsul przekazał do Biblioteki CdMdS Album zawierający dokumenty, mapy i fotografie (wydany przez Stow. M. Ogonowska z Bolonii i Konsulat Generalny RP w Mediolanie), będzie on służył szkołom odwiedzającym wystawę do pogłębienia informacji na temat PWST i zostanie w Bibliotece jako pamiątka.
– Iwona Bigos – Prezes Stowarzyszenia Le Rondini
– Agnieszka Zakrzewicz – „Krótki szkic historii Pomocniczej Służby Kobiet 2.Korpusu Polskiego. Kim były „pestki” i jakie zadania spełniały w wojsku?”
A. Zakrzewicz: dziennikarka, pisarka, podróżniczka, krytyk i kurator sztuki. korespondent zagraniczny akredytowany przy włoskim MSZ-cie i członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Zagranicznych we Włoszech.
– P.płk Eryk Jankowski kombatant 2. Korpusu Polskiego z powodów zdrowotnych nie mógł być obecny. W Jego imieniu glos zabrał Waldemar Zientara – przedstawiciel Koła Żołnierzy 12 Pułku Ułanów na terenie Republiki Włoskiej i San Marino. Przeczytał list napisany przez p.płk Jankowskiego na tą okazję i wręczył przedstawicielowi CdMdS na pamiątkę książkę „Da Montecassino a Piedimonte S. Germano: lo sfondamento della Linea Hitler. Diario di guerra di un ufficiale polacco”, autor E. Jankowski.
– Edyta Ścibor – zakonczyla spotkanie czytajac fragmenty pamiętników i poezji Kobiet z PSK  2. Korpusu Polskiego oraz „Czerwone Maki – Papaveri Rossi”

Pokaz Wystawy w Rzymie został sfinansowany przez Sklep Polski U Michała, Cru.Dop Vine Bar, Salbea – Jaskinia Solna i Stowarzyszenie Le Rondini.

Patronat Medialny: MojaBancarella, VideoPyja, Nasz Świat, Polacy we Włoszech.

Zapraszamy Polonie rzymską do odwiedzenia Wystawy.

1.10

Jest to mało znana historia polskich kobiet, deportowanych do Związku Radzieckiego i więzionych w sowieckich gułagach, które po zgodzie władz sowieckich (sierpień 1941r) na utworzenie Armii Polskiej, zgłosiły się jako ochotniczki do organizowanej przez Gen. Andersa Armii. W 1943r po powstaniu Kompanii Transportowych przejęły role i zadania zazwyczaj przydzielane mężczyznom, co sprawiało, że musiały walczyć ze stereotypami, przełamując reguły i tradycje.  Służba transportowa PSK została zorganizowana w dwie kompanie transportowe: 316 i 317 dla obsługi 2.Korpusu.
316 Kompania Transportowa rozpoczęła służbę w Włoszech w maju 1944 roku i zajmowała się początkowo obsługą Bazy 2 Korpusu, a następnie całego Korpusu Polskiego we Włoszech. Zadaniem kompanii było zapewnienie stałego zaopatrzenia 2 i 3 linii w amunicję, żywność, paliwa i sprzęt oraz transportowanie oddziałów wojska. Do obowiązków kierowczyń należało nie tylko prowadzenie pojazdów, ale również ich konserwacja, a często też załadunek i wyładunek. Warunki pracy były zwykle trudne: zakwaterowanie prawie cały czas polowe, łącznie z długotrwałym wyżywieniem w postaci suchego prowiantu oraz nierzadkie znajdowanie się pod ogniem nieprzyjaciela.
317 Kompania Transportowa przybyła do Włoch w listopadzie 1944 roku, gdzie od razu wsparła 316 kompanię, realizując te same zadania, w nieco tylko lepszych warunkach, gdyż w większej odległości od rejonów walk.
Dzięki swojej ciężkiej i ofiarnej pracy kobiety z kompanii transportowych zyskały szacunek i uznanie kolegów. Były sumienne, nie miały poważniejszych wypadków, nie zdarzały się wśród nich również przypadki prowadzenia w stanie nietrzeźwym.

polacy_we_wloszech_WYSTAWA CAMIONISTE POLACCHE II KORPO D'Armata POLACCO
Wystawę można oglądać do 20 maja 2016 br. od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.30 do 20.00 w Casa della Memoria e della Storia. Via di San Francesco di Sales, 5 (w pobliżu Lungotevere Farnesina – Ponte G. Mazzini, bus 280, 23)
Wstęp wolny.

Zrodlo informacji: Iwona Bigos i Renata Kobendzowska
Fotogaleria FB: www.facebook.com/APSCLeRondini –

Blog: assoculturalerondini.blogspot.com

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *