17 kwietnia referendum: Włosi zdecydują w kwestii zakończenia wierceń na Morzu Śródziemnym

W niedzielę 17 kwietnia 2016 we Włoszech odbędzie się referendum w kwestii zakończenia wierceń na Morzu Śródziemnym.

Po raz pierwszy w historii Włoch propozycję referendum wysunęły organy władz regionalnych i lokalnych przeciwko decyzji rządu krajowego. Koszt referendum wyniesie ponad 300mln. euro, podają włoskie media.

Referendum dotyczy eksploatacji gazu na Morzu Śródziemnym. Włosi muszą zdecydować czy wydobywanie węglowodorów na Morzu Śródziemnym w odległości 12 mil od brzegu może być kontynuowane aż do całkowitego wyczerpania złoża czy tylko do zakończenia koncesji eksploatacji.

.

Dotychczas termin pozwolenia był przedłużany bez problemu. Jednak nadanie terminu zakończenia wierceń było istotne, chociażby ze względu na uniknięcie spekulacji: spółki gazownicze mogłyby wydobywać gaz tylko wówczas kiedy osiągałyby z tego największą korzyść, a więc gdy cena gazu by wzrastała.

Eksperci wyjaśniają, że nawet jeśli w referendum wygra opcja „Tak”, czyli eksploatacja złoża powinna zakończyć się wraz z terminem koncesji, spółki tak czy owak mogą starać się o przedłużenie pozwolenia, lub o wydanie nowej koncesji, chociaż być może nie będzie to już takie proste.

Wydobycie gazu ze złóż na Morzu Śródziemnym pokrywa 3% zapotrzebowania. Dla jednych to mało, dla innych dużo.

Kwestie ekologiczne: według ekspertów GreenPeace Italia często limity prawne w odniesieniu do  niebezpiecznych substancji przedostających się do wód nie są przestrzegane (czytaj: Greenpeace Italia alarmuje…).  Z drugiej strony, przeciwnicy referendum twierdzą, że standardy włoskiej technologii wierceń są bardzo wysokie, jedne z najwyższych na swiecie.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *