Greenpeace Italia alarmuje: platformy wiertnicze na M. Śródziemnym przekraczają limity

Organizacja Greenpeace przeananalizowała dane dostarczone przez włoskie Ministerstwo Środowiska dotyczące 34 obiektów wiertniczych rozmieszczonych na wybrzeżach regionów: Emilia Romagna, Marche i Abruzzo. Dane dotyczyły lat 2012-2014.

Z raportu wynika, że często limity prawne w odniesieniu do  niebezpiecznych substancji przedostających się do wód nie są przestrzegane.

Zanieczyszczenia i niebezpieczne substancje chemiczne znaleziono w osadach małż żyjących w pobliżu platform wiertniczych. Niektóre z tych substancji są bezpośrednio odpowiedzialne za poważne patologie, w tym nowotwory. Wiele z tych substancji w rezultacie może przedostać się do naszego łańcucha pokarmowego.

Giuseppe Ungherese, główny przedstawiciel kampanii Inquinamento (Zanieczyszczenie) z Greenpeace oświadczył, że z badań wyłania się niepokojący obraz rozległego i groźnego zanieczyszczenia morza.

Portal Greenpeace Italia, zwraca jednak uwagę, że monitorowanie było prowadzone przez publiczny instytut badań ISPRA (Istituto Superiore per la Protezione e la Ricerca Ambientale), na zlecenie korporacji ENI, która jest właścicielem platform objetych dochodzeniem. Isnieje więc podejrzenie, że eksploatacje korporacji odbywają się faktycznie poza kontrolą, ostrzega Greenpeace.

Z pozostałych 100 platform wierniczych rozmieszczonych na włoskich morzach Greenpeace nie otrzymał jeszcze żadnych danych z ministerstwa.

Dlatego też Greenpeace Italia zacheca do udziału w referendum, które odbędzie się 17 kwietnia 2016r. w kwestii wierceń na Morzu Śródziemnym i zagłosowania „Tak” aby „zatrzymać tych, którzy sprzedają i wyniszczają Włochy”

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *