Katastrofa ekologiczna w Ligurii. Wyciek ropy do wód i gruntów

Liguria od kilku dni walczy o zatamowanie wylewu ropy naftowej do morza.

Podczas gdy w niedzielę 17 kwietnia Włosi decydowali w referendum o zahamowaniu wierceń w Morzu Śródziemnym, wieczorem tuż po 19.30 w Genui, w dzielnicy Cornigliano wybuchł alarm ekologiczny. Uszkodzony został potężny rurociąg rafinerii Iplom transportujący ropę naftową. Ropa wlała się do strumieni Fegino i Polcevera. Trwa wyścig z czasem, aby czarny płyn nie przedostał się do morza, choć częściowo już tam dotarł.

Interweniują na bieżąco cztery zespoły straży, kapitanat portu, straż miejska i karabinierzy.  Władze Regionu Ligurii wezwały o pomoc jednostki Ochrony Cywilnej (Protezione Civile).  Zapach ropy czuć na odległość kilku kilometrów, istnieje też ryzyko przedostawania się szkodliwych gazów i oparów, podają lokalne media. Ale to dopiero początek skutków katastrofy, dodają ekolodzy, którzy już rejestrują masowe wyginięcie ryb i zatrucie ptaków (min. kaczki, czaple, i dzikie gęsi). Zapowiadane opady pod koniec tygodnia mogą tylko pogorzyć sytuację.

Tymczasem pobliskie szkoły zostały zamknięte. A Codacons –  włoskie stowarzyszenie na rzecz ochrony środowiska naturalnego i praw konsumentów – rozpoczęło wielką akcję zgłoszenia zbiorowego pozwu do prokuratury o  odszkodowanie za szkody zanieczyszczenia i zatrucia środowiska, wód, gleb i gruntów. Do akcji mogą przyłączyć się wszyscy mieszkańcy Genui.

Według pierwszych dochodzeń władze wykluczyły celowe spowodowanie katastrofy, najprawdopodobniej była to awaria zaworu.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *