OSTATNI UCZEŃ MORANDIEGO czyli WYSTAWA EMILIO CONTINIEGO

Od wielu lat Włoski Instytut Kultury w Krakowie promuje i rozpowszechnia kulturę włoską w Polsce ,organizując wszelkie spotkania, wystawy, koncerty, projekcje filmόw. 15 kwietnia 2016 wieczόr poświęcono pracom Emilio Continiego,ostatniego ,żyjącego ucznia Giorgio Morandiego.

Foto: Anna Pankowska

Foto: Anna Pankowska

Po spotkaniu z mistrzem nastąpiło otwarcie wystawy w Sali Wystawowej Instytutu. Warto nadmienić, że Emilio Contini pełnił funkcję kierownika Katedry Malarstwa w Akademii Sztuk Pięknych w Bolonii. Jeszcze dziś ,mimo podeszłego wieku (rocznik 1930) tworzy pełne poezji dzieła o wyjątkowych walorach kompozycyjnych przejętych od swoich nauczycieli.

Od Morandiego nauczył się stosowania najlepszych technik grawiury, a Guidi ukazał sztukę wypowiadania się kolorami. Ponadto Contini posiada wielką zdolność introspekcji psychologicznej portretowanych przez siebie postaci.

Prof Emilio Contini, foto: Anna Pankowska

Prof Emilio Contini, foto: Anna Pankowska

Na swoich portretach umieszcza charakterystyczne drobiazgi:

Talię kart, owoce granatu, butelki, a przede wszystkim bukraniony i muszle. Obecność tych drobiazgόw ma dla artysty pewien metafizyczny sens. To co dotyczy jego grawiur i akworytόw dotyczy światłocienia i kreski konturowej.I to stanowi rόżnicę między Continim, a Morandim.

Artysta boloński od zawsze nosił się z zamiarem urządzenia wystawy swych prac w Polsce. I wreszccie dzięki zabiegom dyrektora Instytutu Kultury Włoskiej w Krakowie, dr Ugo Rufino

marzenie Continiego zostało zrealizowane. Duże brawa dla wspόłpracownikόw pana dyrektora. Artysta docenił sposόb w jaki zaprezentowano na wystawie przesłane z Bolonii jego prace. Odpowiedni wystrόj lepiej oddaje myśl artystyczną autora prezentowanych dzieł.

W grawiurze zatytułowanej :”Il perdono della Madonna di Vilnius” na uwagę zasługuje tajemnicza postać Rasputina.Oficjalne otwarcie wystawy poprzedziła prezentacja Dzienniczka pisanego przez młodego Emilio w latach 1944/45. Szczegόlne miejsce w tych zapiskach autor poświęcił spotkaniu z polskim żołnierzem od gen.Andersa.Polscy żołnierze wyzwolili Bolonię.

Za ten cenny dar wolności chciał podziękować Polakom. I oto, tu w Krakowie, w Insytucie przy ul.Grodzkiej 49 może pokazać i Polakom i Włochom swoje prace.Za udany start na polskiej Ziemi Emilio Contini pragnie podziękować dyrektorowi Ugo Rufino za zorganizowanie imprezy oraz konsulowi honorowemu z Wrocławia Monice Kwiatosz,ktόra czuwała nad całością artystyczną (wybόr prac).Zwiedzający docenili kunszt artysty a on sam poczuł się w pełni zrealizowany.

Młodzieńcze marzenie zostało zrealizowane. Od czasόw krόlowej Bony Sforza włoscy artyści są zawsze mile widziani.

Anna Pankowska

Stowarzyszenie polsko-włoskie „VIA dell’AMBRA”
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *