Tomasz Ganicz z Wikimedia Polska opowiada o światowym Zjeździe Wikipedystów 2016 w Esino Lario i polskim wydaniu Wikipedii

W dniach od 21 do 28 czerwca 2016 w Esino Lario (Lecco, Lombardia) odbędzie sie światowy zjazd Wikipedii – Raduno Mondiale di Wikipedia O tym co tam się będzie działo i kto będzie reprezentował Polskę opowie nam Tomasz Ganicz z zespołu Wikimedia Polska

Panie Tomaszu, wkrótce zespół Wikimedia Polska wybiera się na światowy Zjazd Wikimania do Esino Lario we Włoszech, proszę powiedzieć kto będzie reprezentował Polskę na tak ważnym wydarzeniu? Na co dzień zajmujecie się tylko pracą w Wikipedii czy macie też inne zawody i pasje?

Wikipedyści to niemal wyłącznie wolontariusze, więc z pisania Wikipedii raczej żyć się nie da. Dlatego w zasadzie wszyscy wikipedyści mają jakąś pracę czy studiują bądź uczą się.

Spośród osób, które wybierają się z Polski  na Wikimanię mamy dwóch profesorów, w tym jednego „belwederskiego”, analityka kredytów pracującego w banku, inżyniera budownictwa, studenta 5 roku prawa oraz dwóch informatyków

Wikimedia_Polska_at_Wikimania_2015_PolacyweWloszech

Polska ekipa Wikimanii na Zjeździe w Mexico City 2015, przy naszym stoisku. Stoją od lewej: Tar Lócesilion, myopic pattern (Stefaniak), Pundit, Rzuwig, Azymut, Polimerek i Yarl. Siedzą od lewej: Aegis Maelstrom, Maire i Masti. Fot. by Maire

Jak wygląda w praktyce wasz dzień pracy, ile godzin spędzacie dziennie przed monitorem komputera?

Każdy by pewnie inaczej odpowiedział na to pytanie, bo zajmujemy się różnymi sprawami w Wikipedii. Jeśli chodzi o mnie – to głównie zajmuję się odpowiadaniem na maile przychodzące do Wikipedii i reagowaniem na nie – np. poprawianiem zgłoszonych błędów. Zajmuje mi to mniej więcej godzinę do dwóch dziennie.

Typowy obrazek z sali hackatonu

Typowy obrazek z sali hackatonu Fot. by Dschwen

W jakim celu organizowane są coroczne konferencje Wikimania? Są to szkolenia, warsztaty, czy składanie sprawozdań z waszych lokalnych osiągnięć i projektów?

Wszystko z wymienionych + jeszcze sporo wydarzeń i spotkań towarzyskich. Ogólnie Wikimania jest głównie po to aby się spotkać z osobami, które na codzień zna się tylko zza ekranu komputera, ale też po to aby wymienić się doświadczeniami, podyskutować o przyszłości, również – w ramach tzw. hackatonu wspólnie pracować nad nowymi elementami technicznymi Wikipedii. Na Wikimanię są też zawsze zapraszane osoby z zewnątrz – po to aby móc się zastanowić jak zmienia się rola Wikipedii w szerszym kontekście – całego internetu ale też ogólnie całego społeczeństwa.

Wikimedia_Polska_at_Wikimania_2015_PolacyweWloszech (4)

fot. by Rzuwig

To spotkania tylko dla “wtajemniczonych” czy też każdy internauta lub przypadkowy turysta będzie mógł uczestniczyć w waszych konferencjach i pokazach?

Turysta to raczej nie – choć dla turystów, czy ogólnie „ciekawskich” jest co roku organizowana tzw. „Chapters village”, gdzie lokalne stowarzyszenia wikipedystów z całego świata chwalą się swoimi dokonaniami i gdzie można wejść całkowicie bezpłatnie. Główna część konferencji jest jednak tylko dla osób, które uiszczą opłatę konferencyjną i się wcześniej zarejestrują. Są też takie części Wikimanii, które zasadniczo są dla konkretnych osób – np. wspomniany wcześniej hakaton. Osoby z zewnątrz, jak się zarejestrują zasadniczo też mogą wejść na takie spotkania, ale prawdopodobnie nie będą rozumiały co się dzieje – bo w praktyce to wygląda tak, że przy stolikach siedzą jacyś ludzie, którzy  coś wspólnie „grzebią” w komputerach i jak się nie wie o co chodzi, to trudno się przyłączyć. Główna część Wikimanii to jednak wykłady, z których część przynajmniej jest zrozumiała potencjalnie dla każdego zainteresowanego tym co się w Wikipedii dzieje.

Wikimania15_PolacyweWloszech (1)

Tak też można – jeden z wykładowców prowadził wykład z dzieckiem na ręku 🙂 Fot. by Dschwen

Porozmawiajmy teraz o samej Wikipedii, skąd tak wielka światowa popularność tej encyklopedii, czym tak naprawdę różni się od zwykłego papierowego wydania dostępnego w sklepach na całym świecie i pisanego przez wielkie autorytety?

Podstawowa różnica, to to, że każdy może ją stosunkowo łatwo zacząć edytować. Wystarczy dostęp do internetu i dobre chęci. Nie ma barier biurokratycznych, konieczności dokumentowania swoich kwalifikacji, można też udzielać się tylko trochę, albo bardzo dużo.  Pomysł na tego rodzaju serwis wydawał się początkowo szalony – ale okazało się, że działa dość dobrze – jest sporo ludzi, którzy jak im się stworzy warunki, chętnie dzielą się z innymi swoją wiedzą bezpłatnie.

Wikimedia_Polska_at_Wikimania_2015_PolacyweWloszech (6)

fot. by Rzuwig

Czy wszystkie publikowane tam informacje są systematycznie weryfikowane i korygowane?

Wszystkie raczej nie, ale znakomita większość. W odróżnieniu od tradycyjnych encyklopedii gdzie istnieją rady redakcyjne i recenzenci, w Wikipedii radą są wszyscy edytorzy, którzy wspólnie w procesie dochodzenia do konsensusu i czasem też głosowań ustalają zasady działania projektu, a recenzentami są wszyscy w stosunku do wszystkich. W praktyce – w zasadzie każdy wpis do Wikipedii jest czytany przez 2-3 redaktorów, którzy w razie wątpliwości mogą szybko skorygować błędy, czy usunąć wątpliwe treści.

Wikimedia_Polska_at_Wikimania_2015_PolacyweWloszech (7)

fot. by Rzuwig

Czy istnieją jakieś papierowe wydania fragmentów Wikipedii?

Tak, min. w Niemczech wydano wspólnie z wydawnictwem Bruckhaus – 2 tomową encyklopedię na bazie artykułów z Wikipedii. W tej chwili jednak Wikipedia jest tak duża, że jej drukowanie nie ma ekonomicznego sensu. Szacuje się, że wydruk pełnej wersji anglojęzycznej Wikipedii zająłby ok. 150 m bieżących półki bibliotecznej. Wikipedia anglojęzyczna ma mniej więcej 100-krotnie większą objętość od pełnego wydania Brytaniki i wciąż rośnie.

Czy wszystkie wersje językowe Wikipedii działają na tej samej zasadzie? Jeśli nie, to czym wyróżnia się polska edycja Wikipedii? 

Podstawowe zasady – tzw. 5 filarów Wikipedii są takie same we wszystkich Wikipediach, ale bywają czasem różnie rozumiane. Natomiast drobne zasady potrafią się bardzo różnić. Np. w niemieckojęzycznej nie wolno pisać osobnych artykułów o postaciach fikcyjnych (z książek czy filmów), a w polskiej i anglojęzycznej można. Dlatego w polskiej jest np. osobny artykuł o Harrym Potterze, a w niemieckojęzycznej jest tylko artykuł „Harry Potter (powieść)”. Inne są też sposoby formatowania artykułów, nazewnictwa itp. detale czysto techniczne.

Wikimedia_Polska_at_Wikimania_2015_PolacyweWloszech (8)

fot. by Rzuwig

 

Jakie najnowsze polskie projekty zaprezentujecie na Zjeździe w Esino Lario? 

Będziemy na pewno mówić o nowym projekcie „Wikikarpatia” – który polega na zbieraniu materiałów i pisaniu artykułów o ludowych obyczajach grup etnicznych żyjących w Karpatach, który robimy wspólnie z Muzeum Etnograficznym z Warszawy, a także o konkursie „CEE Spring”, którego jesteśmy międzynarodowym koordynatorem. Konkurs polega na wspólnym pisaniu artykułów dotyczących krajów regionu Środkowej i Wschodniej Europy – czyli od Władywostoku po Berlin. Uczestniczy w nim łącznie 16 lokalnych społeczności wikipedystów z 16 krajów regionu.

Dziękuję serdecznie za rozmowę.

Rozmawiała Agnieszka B. Gorzkowska.

Zdjęcia z Wikimedia Commons, udostępnione na licencjach CC-BY-SA 4.0 i CC-BY-SA 3.0, autorzy: Maire, Rzuwig, Dschwen

Czytaj więcej o:  Światowym Zjeździe Wikipedii 2016 w Esino Lario

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.