Relacja ze spotkania prezydenta Dudy z premierem Renzim w Palazzo Chigi

16 maja o godzinie 18.00 w siedzibie rządu włoskiego Palazzo Chigi odbyło się spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Włoch Matteo Renzim.

Posłuchajmy wypowiedzi  przedstawicieli obu państw na konferencji prasowej zorganizowanej po spotkaniu.

Na wstępie premier Włoch złożył życzenia urodzinowe prezydentowi Andrzejowi Dudzie, który przebywając w Rzymie ukończył 44 lat.

.

.

Premier Renzi podkreślił, że to bardzo znacząca wizyta Andrzeja Dudy we Włoszech,  pierwsza w roli prezydenta Polski. Podkreślił także ścisłe relacje, przyjaźń i solidarność, które łączą oba narody.

Spotkanie było okazją przede wszystkim do poszerzenia obustronnych relacji, które są już bardzo dobre w sektorze gospodarczym i powinny być jeszcze lepsze, ku czemu obaj zmierzamy. Dyskutowaliśmy – dodał Renzi – na tematy także bardziej skomplikowane, np. energetyczne, obronne, i wymiany kulturalnej, ponieważ jesteśmy przekonani, że Europa może być uratowana również, i przede wszystkim, poprzez wysiłki natury kulturalnej i edukacyjnej. To są nasze priorytety.

Premier Renzi podziękował prezydentowi Dudzie za wsparcie dla włoskiego projektu strategicznego Migration Compact w Afryce. W rozmowie obaj politycy poruszyli także temat Libii. Te kwestie będą poruszane na szczycie Nato w Warszawie.

Na zakończenie premier Renzi potwierdził, że spotkanie dotyczyło również kwestii, w których stanowiska obu rządów nie są zgodne. Obaj należymy do tej samej generacji, powiedział premier Włoch, i doceniamy szczerą wymianę poglądów, które nas różnią. Jednak to nie przeszkadza aby wciąż szukać punktów równowagi i zgody.

.

.

Poniżej wypowiedź prezydenta Andrzeja Dudy (w jęz. polskim):

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *