Beata Bea Szenfeld i jej papierowa kolekcja w finale Eurowizji 2016 r w Sztokholmie

Od Eurowizji w Sztokholmie minęło kilka dni, ale echa konkursu nie milkną. Już wszystko jasne, 61 Konkurs Piosenki Eurowizji wygrała ukraińska artystka Jamala utworem „1944”. Przedstawiciel Polski Michał Szpak zajął 8 miejsce piosenką „Color of your life”.

Innym polskim akcentem w konkursie Eurowizji była prezentacja kolekcji ubrań wykonanych z papieru, którą stworzyła Beata Bea Szenfeld, szwedzka projektantka urodzona w Polsce. Beata urodziła się w 1972 r. Jedenaście lat później, zaraz po stanie wojennym, razem z matką wyemigrowała do Szwecji. Artystka ukończyła szwedzką szkołę projektowania Beckmans w Sztokholmie, wygrała konkurs w telewizyjnym Fashion House i w nagrodę otrzymała stypendium na 8 – miesięczną praktykę w Londynie, współpracowała z Tommy Hilfinger i Stelly McCartney. Bea Szenfeld nominowana została do prestiżowej nagrody ECCO Walk in Style, przeznaczonej dla nadzwyczajnych kobiet, które inspirują swoim przykładem inne kobiety w pragnieniu osiągnięcia lepszego standardu życia. W wieku 4 lat Bea nauczyła się szyć na starej maszynie babci. Dziś ma własne kolekcje znane na całym świecie. Nożyczki w jej rękach zamieniają się w niezwykłe, precyzyjne, a jednocześnie twórcze narzędzie.

Znam wielu takich, dla których wieloznaczne zabawy formą i damskie stroje wykonane z papieru nie są dziedziną sztuki, ale żałosnym kabotyństwem. Projekty Szenfeld wychodzą poza konfekcję, niosą w sobie element zaskoczenia, zmuszają odbiorcę do zrewidowania swojego pojęcia o modzie. Hybrydyzacja kulturowa krzyżuje wiele dyscyplin sztuki, architektury, desingu, mody i techniki. Granice wolności, uwięzienie w stereotypach, fascynacja cielesnością angażują odbiorcę w konstruowanie coraz to nowszych interpretacji. To jest sztuka, a nie zwyczajne ubrania.

Kolekcja Bey Szenfeld wykonana jest z papieru. Czy to się nadaje do noszenia ? Niekoniecznie, za to z pewnością jest niezwykle dekoracyjna. Projekty wykonane są z niezwykłą precyzją i z rozmachem, przypominają lśniące łuski, innym razem siatkę z morskich roślin. Walory strojów wykonanych przez Szenfeld doceniła piosenkarka Bjork odbierając nagrodę The Polar Music, a także Lady Gaga ubrana w papierowego misia w teledysku do piosenki „G.U.Y”. Kolekcja „Córka Neptuna” została w całości poświęcona Esther Williams, amerykańskiej pływaczce i znanej aktorce filmów muzycznych, w których wyczynowo pływała i nurkowała. Jej filmy były niezwykle pokazowe, ale w rzeczywistości trudne ewolucje wymagały od aktorki nie lada wysiłku i ryzyka. Karierę artystki przerwała II wojna światowa.

Każdy projekt jest wykonany ręcznie i papier w rękach Szenfeld przechodzi kompletną metamorfozę. Są to malutkie architektoniczne cudeńka: muszle, perły, porosty, w które zostały odziane nimfy wodne prowadzące do fikcyjnego świata oceanów Julesa Vernesa.

Kolekcja „Haute papier” składa się z 12 niepowtarzalnie ekstrawaganckich strojów, które projektantka prezentowała również w Polsce w Łaźni w 2012 r. Efekt był imponujący, inspiracje architekturą są tu tak widoczne, że trudno mówić o kreacjach mody, a raczej obiektach umieszczonych na ciałach modelek. Inspirująca kolekcja pozostająca w pełnej synergii z futuryzmem i sztuką wspólczesną. Niedługo po prezentacji na wybiegu w 2013 r powstała sesja zdjęciowa Joel Rhodina pokazująca najdrobniejsze szczegóły zaprojektowanych form, których nie sposób jest uchwycić oglądając kolekcję na wybiegach.

Finał konkursu piosenki w Sztokholmie upiększyła prezentacja 26 projektów Beaty, którą obejrzało 200 mln widzów. Modelki ubrane w bieliznę zostały okryte papierowymi konstrukcjami, które swoją ekstrawagancją i nieszablonowym rozwiązaniom tworzyły miniaturowe dzieła sztuki.

Niesamowite formy i unikalne rozwiązania. Sa takie pokazy, które zapadają w pamięć na wiele lat, bo łączą w sobie choreografię, atmosferę i lokalizację. Takie pokazy są ponadczasowe i nigdy się nie zdewaluują, przenoszą widza w zupełnie inny świat. W miejsce wypełnione fantazją i niczym nie skrępowaną kreacją.

Każdy z nas posiada własną wrażliwość, każdy odbierze ten przekaz inaczej. Jedni się zachwycą, inni obruszą, a jeszcze inni będą widzieć tylko fantazję twórcy. Moda to świadectwo, nie styl, moda jest sztuką wyrażania siebie, a nie wymówką by być pięknym, popularnym, czy charyzmatycznym. Bea Szenfeld to światowej sławy projektantka. Swoje kolekcje prezentuje na całym świecie odnosząc spektakularne sukcesy. Wiem, wiem…. na pewno doskonale ją znacie. Jej postać oraz oryginalne projekty. Kreacje, które tworzy są odzwierciedleniem jej duszy i wrażliwości na piękno świata i natury. Świat mody nie spoczął na laurach. Projektują, ulepszają, pną się po szczeblach kariery. Jedną z nich jest Bea Szenfeld z polskimi korzeniami.

Dla portalu Polacy we Włoszech napisała korespondentka z Niemiec, Alina Bala.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 9 = 1