WIOSNA POLSKO-WŁOSKA W VIGNOLI

Nie od dziś wiadomo, że wiosna daje wszystkim nową witalną siłę, do nowych działań i przedsięwzięć. Trzeba tylko mieć chęć i wytrwałość. Miasto Vignola znana jest z wielu stowarzyszeń, ktόre innym dedykują swόj czas. Associazione Servizi per il Violontariato kontaktuje tych co chcą zrobić coś dla innych. I tak skojarzyło ono Libera Associazione Genitori z „Via dell’ Ambra”(VdA).

obiad_polsko_wloski_polacy_we_wloszech

Zdjecie: Anna Bondyra Kidaj

Od 2011 w Savignano s/P działa polsko-włoskie Stowarzyszenie „Via dell’Ambra”,zainspirowane bursztynowym szlakiem t.j pierwszymi ralacjami między ludem znad Bałtyku, a ludem znad Morza Śrόdziemnego.”Via dell’Ambra” promuje kulturę, sztukę, tradycje oraz polską kuchnię podczas dorocznych polskich kolacji. Te słowiańskie smaki zaintrygowały Stowarzyszenie LAG (pomaga ono osobom wyjść z uzależnień), aby zorganizować polski obiad. Członkowie stowarzyszenia (Via dell’Ambra) przystąpiło do dzieła.

kolacja_polsko_wloska_polacy_we_wloszech

Zdjecie: Anna Bondyra Kidaj

Wraz z aktywną wspόłpracą ze strony osob przebywajacych w osrodku przygotowano: grochόwkę (tzw.zupę żołnierską), gulasz wołowy z pęczkiem oraz surόwki z burakόw, marchwi, jabłek, porόw i zielonego groszku. Na deser sernik, ktόrego przepis dostał krόl Sobieski od wiedeńskich cukiernikόw, gdy wracał do Polski po Odsieczy Wiedenskiej w 1683.

polacy_we_wloszech_obiad_polsko_wloski

Zdjecie: Anna Bondyra Kidaj

Sernik,wypiek Doroty tak smakował, że nie pozostał po nim ani jeden okruszek .

Przy stole podczas obiadu czas upływał w miłej i serdecznej atmosferze, sprzyjając dialogowi między Włochami a Polakami. To było dla wszystkich nowe doświadczenie. Nielada wyzwanie ugotować obiad dla 26 osόb. Jedno jest pewn: ogromna satysfakcja z obu stron i mile spędzony dzien. Było warto wspόlnie działać. Jakie będą tego owoce?

Jedna jaskόłka wiosny nie czyni, ale bez jaskόłki trudno o wiośnie mόwić.

Jak dalej potoczy się wspόłpraca między LAG i VdA, to się okaże w przyszłości. W przeszłości w 1848 była już Wiosna Ludόw, a tu w Vignoli, 7.05.2016 na via Borgo Campiglio miała miejsce zarόwno Wiosna Pokoleń jak i Wiosna Stowarzyszeń (LAG i VdA) za jednym zamachem.

Kto wie czy za rok to się znόw powtόrzy?

Pożyjemy, zobaczymy.

Dorota i Anna z „Via dell’Ambra”
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *