Ciekawostka z Sycylii – polskie pociągi Vulcano

Wielu z nas kojarzy Sycylię przede wszystkim z Etną: najwyższym, najbardziej aktywnym wulkanem Europy. Od kilku dni mamy jeszcze jeden powód by sycylijski wulkan odwiedzić! – otóż od wtorku 24 maja po szynach wąskotorowego pociągu zwanego tu „Circumetnea” mkną nowoczesne składy pociągu ” Vulcano” zaprojektowane i wykonane w polskiej firmie NEWAG z Nowego Sącza!

Zamówione przez dyrekcję Circumetnea w 2013 roku nowe pociągi przybyły na Sycylię w grudniu 2015 roku (transport lądowy z Nowego Sącza do portu w Ravennie, transport drogą morską z Ravenny do Katanii). Od grudnia 2015 roku do maja 2016 roku trwały próby nowego sprzętu.

Warto tu wspomnieć kilka słów o samej linii „Circumetnea„: otóż jest to linia wąskotorowa, jak już wspomniano, biegnąca wokół Etny. Powstała pod koniec XIX w: pierwszy odcinek zainaugurowano w 1895 roku (Catania – Adrano), całość – w 1898 roku. Linia kolejowa ma obecnie 110,963 kilometry i biegnie z Catanii do Riposto (niewielkie miasto portowe na północ od Katanii, nad Morzem Jońskim); w najwyższym punkcie wspina się na stoki Etny na wysokość 976 m n.p.m.

Wzdłuż linii kolejowej jest 30 stacji. Circumetnea, mimo, że powstała jako linia kolejowa ułatwiająca przemieszczanie się osób dojeżdżających do pracy czy szkół oraz przewóz towarów, jest dziś również sporą atrakcją turystyczną. Poprowadzona jest bowiem po bardzo malowniczych trasach na południowych, zachodnich i północnych stokach Etny.

Aby dzisiejszym pasażerom ułatwić podziwianie niezwykłych etneńskich pejzaży nowe wagony NEWAG-u mają duże, panoramiczne okna. Inauguracja nowych składów pociągu etneńskiego została poprzedzona wizytą w dyrekcji Circumetnea grupy polskich dziennikarzy, którzy 16 maja – po konferencji prasowej w gmachu dyrekcji kolei w Katanii, mieli równiez okazję pokonac 70 kilometrów trasy (pomiędzy Catania-Borgo a Randazzo) nowym pociągiem!

Poniżej – zdjęcie z konferencji prasowej:

Newag_Circumetnea_Katania_PolacyweWloszech

w środku Dyrektor Generalny Kolei Circumetnea: inż. Alessandro Graziano, na lewo inż. Sebastiano Graziano oraz jako tłumacz, niżej podpisana Helena Kuczynska-Grasso.

.

Korespondencja z Sycylii: Helena Kuczyńska-Grasso, autorka strony Przewodnik Sycylia Helena Kuczynska-Grasso

.

pociąg_Newag_PolacyweWloszech




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *