Krzyżówka i sudoku nowa broń w walce z Alzheimerem!

Chciałoby się powiedzieć „una cruciverba e sudoku al giorno toglie il medico di torno!”

25 maja 2016 w Palazzo Sagrini w Fermo włoscy naukowcy z Irccs Inrca – Istituto di Ricovero e Cura a Carattere Scientifico per Anziani zaprezentowali rezultaty ostatnich badań nad projektem “My Mind: gli effetti del training cognitivo per anziani” (Mój umysł: efekty treningu kognitywnego dla osób w wieku podeszłym) sfinansowany przez włoskie ministerstwo zdrowia i region Marche.

Trening kognitywny, definiowany również jako trening mózgu lub fitness mózgu, obejmuje techniki  mnemoniczne (zapamiętywania), krzyżówki i sudoku. Okazuje się, że  takie aktywne ćwiczenia umysłu mogą zapobiec chorobom demencji starczej np. chorobie Alzheimera. Codzienne ćwiczenie zdolności intelektualnych to doskonała metoda  zapobiegania utraty pamięci, szczególnie u osób, które już dostrzegają drobne dolegliwości w wieku dojrzałym.

Program przewiduje techniki koncentracji i zapamiętywania poprzez stosowanie list, kalendarzy, pisania krótkich opowiadań (które poprawiają posługiwanie się językiem ojczystym) i wreszcie wypełnianie krzyżówek, quizów i sudoku, a także popularne gry w karty.

Naukowcy przedstawili ogółem 480 tys. danych, które potwierdzają, że takie ćwiczenia dają ogromne efekty: mogą być dowolnie dostosowane do każdego poziomu intelektualnego, nie mają efektów ubocznych (w przeciwieństwie do leków farmakologicznych), a co najważniejsze, po takiej terapii 70% osób z objawami choroby Alzheimera wykazało znaczną poprawę wydajności umysłowej i stanu psychicznego. Pozytywne efekty zaobserwowano również w nastroju: poprawło się samopoczucie badanych i obniżył się  poziom stresu.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *