Pierwsze zakończenie polskiego roku szkolnego w Maceracie i Ascoli Piceno

Dobiegł końca rok szkolny we Włoszech i nadeszło pierwsze huczne zakończenie zajęć z języka i kultury polskiej w ramach projektu Polskiej Szkoły Regionalnej pod patronatem Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Marche. Od października 2015 zainicjowały swoją działalność dwa ośrodki nauki dla dzieci na terenie tego regionu, w Ascoli Piceno i w Maceracie. Odnioosły wielki sukces.

Marche_ANDERS 3_PolacyweWloszech

 

Dnia 1 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie spotkań w Polskiej Ludotece dla dzieci. Z pomocą nauczycielek Joasi, Teresy, Marty, Karoliny i Zdzisi, dzieci przygotowały wspaniały spektakl, na którym byli obecni liczni goście: Konsul z Rzymu Ewa Mamaj, Konsul Honorowy z Ankony Cristina Gorajski – Visconti, Przewodnicząca Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Regionie Marche Maria Teresa Bulhak- Jelski i Vice Przewodniczący Josef Cordaro, Siostry z Klasztoru św. Marii w Loreto, Pani Maria Radożycka-Paoletti i wreszcie Przewodniczący Rady Miejskiej Marco Fioravanti. 

Marche-ANDERS 5_PolacyweWloszech

Dzieci recytowały wierszyki, i rymowanki, tańczyły i śpiewały polskie piosenki, których pilnie uczyły się na naszych tegorocznych zajęciach. Rodzice nagrodzili wspaniałe występy swoich pociech gromkimi brawami. Przewodnicząca Stowarzyszenia Włosko-Polskiego wręczyła dzieciom certyfikaty uczestnictwa w zajęciach języka i kultury polskiej oraz nagrody książkowe wraz z życzeniami słonecznych wakacji.

Marche_ANDERS 4_PolacyweWloszech

W sobotę 4 czerwca, w godzinach porannych, odbyło się natomiast zakończenie roku Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Marche ANDERS. Wśród wzgórz Maceraty swoje serce i drzwi do posiadłości zostały otwarte przez rodzinę Bonati Mosiewicz. Winnica Muróla wypełniła się dziecięcym śmiechem i włosko-polskimi rodzinami na zaproszenie właściciela, inżyniera Jerzego Mosiewicza, syna Antoniego Mosiewicza – znanego polskiego pułkownika 2. Korpusu Wojska Polskiego walczącego pod dowództwem gen. Władysława Andersa.

Marche_szkola6_PolacyweWloszech

 

Uroczystość została otwarta odczytaniem dwóch listów skierowanych do Szkoły Anders, jeden od Ambasadora RP Tomasza Orłowskiego a drugi od przedstawiciela Rady Oświaty Polonijnej we Włoszech Pani Anny Smolińskiej. Uczniowie zaprosili wszystkich obecnych do odśpiewania polskiego hymnu, który wywołał wiele łez wzruszenia.

Marche_szkola2_PolacyweWloszech

 

Kolejnym punktem programu była recytacja wiersza „Kto Ty jesteś – Polak Mały”, mała inscenizacja i odśpiewanie piosenki „Jesteśmy Polką i Polakiem”. Rodzice docenili wysiłek dzieci owacjami na stojąco, a nauczycielki: Anna Czerwińska, Sonia Lobert i Anna Traczewska zostały obdarowane kwiatami i pamiątką. Pod koniec ceremonii: Konsul Honorowy z Ankony Cristina Gorajski – Visconti i Vice Przewodniczący AIP Marche Josef Cordaro, wraz z Jerzym Mosiewiczem wręczyli dzieciom puchary i certyfikaty uczestnictwa w zajęciach.

Marche_szkola4_PolacyweWloszech

 

Na zakończenie części oficjalnej nauczycielka Maria Gulczyńska zapowiedziała planowany kurs języka polskiego dla dorosłych w Ankonie, nad którym rozpoczęły się prace organizacyjne. W wyjątkowej atmosferze wszyscy obecni wzięli udział w poczęstunku, na który zaprosiła Murola.

Marche_szkola7_PolacyweWloszech

Marche-ANDERS 6_PolacyweWloszech

Nie było końca rozmowom i wymianie wrażeń w naszym ojczystym języku. Radowały się serca rodziców widząc ich pociechy biegające po parku z rówieśnikami o tym samym dziedzictwie kulturowym.

Marche-szkola5_PolacyweWloszech

I wreszcie nadszedł długo oczekiwany czas wakacji i odpoczynku. Polskie szkoły w Marche w okresie letnim przygotują wiele niespodzianek i ciekawych okazji do spotkań już na przyszły październik, a wśród nich dużo wspólnej zabawy. Udanych wakacji!!

 

Korespondencja z Marche: Anna Traczewska, autorka bloga PLorITDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *