5 powodów dla których warto uczyć dziecko polskiego

Po co mam uczyć dziecko polskiego? – zastanawia się wielu Polaków mieszkających na emigracji. Nauka języka wymaga czasu, który w dzisiejszym świecie jest na wagę złota. Warto jednak pamiętać, że czas, który dzisiaj poświęcimy nauce naszych dzieci jest inwestycją, która zwróci się w przyszłości. Przedstawiamy pięć powodów, dla których warto uczyć dzieci polskiego.

1. Nauka języka kształtuje sposób, w jaki myślimy. Naukowcy Edward Saphir i Benjamin Lee Whorf dowiedli, że język, jakim się posługujemy nie tylko wpływa na sposób myślenia, ale tworzy również nasz obraz świata. Ucząc dziecko polskiego kształtujemy jednocześnie jego tożsamość narodową. Przekazując dziecku nasz język ojczysty, dzielimy się z nim naszymi wartościami i obyczajami.

2. Dwujęzyczność procentuje w przyszłości. Nie od dziś wiadomo, że znajomość kilku języków jest atutem na rynku pracy. Pracodawcy chętniej zatrudniają pracowników, którzy potrafią posługiwać się kilkoma językami. Osoby wielojęzyczne lepiej odnajdują się w międzykulturowym zespole i są bardziej otwarte na innych.

Happy little boy in glasses with greeting sign, isolated on white

3. Język polski w trzydziestce najczęściej używanych języków na świecie. Niewiele osób wie, że polski jest językiem ojczystym dla około 44 milionów ludzi na całym świecie. Co więcej, obecnie uczy się go 10 000 osób w różnych krajach. O tym, że popularność polskiego wciąż wzrasta świadczy fakt, że od 2004 można zdawać państwowy egzamin ze znajomości polskiego jako język obcego.

4. To świetny sposób na kreatywne spędzenie czasu z dzieckiem. Czasy, kiedy nauka polegała na mozolnym zapamiętywaniu kolejnych słówek już dawno odeszły w niepamięć. Dzisiaj nauka idzie w parze z zabawą i opiera się na filmach, grach i prezentacjach edukacyjnych. Istnieją innowacyjne rozwiązania przeznaczone dla dzieci Polaków za granicą, takie jak Polskie Szkoły Internetowe Libratus, które w całości opierają się na interaktywnych materiałach edukacyjnych i zajęciach on-line z polskimi pedagogami.

5. Możesz to robić całkowicie za darmo. Dzięki nowym technologiom nauka polskiego jeszcze nigdy nie była tak prosta. Wystarczy dostęp do internetu, żeby móc skorzystać z darmowych materiałów edukacyjnych i rozpocząć przygodę z językiem polskim. Można na przykład skorzystać z Internetowej Platformy Edukacyjnej, którą udostępnia Libratus. Żeby zapisać dziecko, wejdź na www.libratus.edu.pl/zapisy2016

UWAGA – zostały już ostatnie miejsca w projekcie.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *