Dlaczego dzieci uczą się tak szybko nowego języka na emigracji?

Dlaczego dzieci cudzoziemców uczą się tak szybko nowego języka na emigracji? Bo to najprostrzy sposób na przetrwanie, tłumaczy dziennikarka w artykule ilsole24ore.com

Dzieci, które w krótkim czasie muszą dostosować się do nowych realiów i nowej sytuacji życiowej, szczególnie dzieci adoptowane, szybciej przyswajają język obcy. Dzieci  przybyłe do Włoch z własną rodziną zazwyczaj kontynuują posługiwanie się językiem ojczystym w domu, z braćmi, z krewnymi i kolegami przez telefon czy komputer, a włoski staje się językiem szkoły i ulicy.  Stopniowo stają się dwujęzyczne. Tymczasem dzieci adoptowane muszą natychmiast  porozumiewać się z nową rodziną, w szkole, na placu zabaw, nauczyć się komunikować każdą potrzebę, strach czy inne emocje. Nie mają innego wyboru. To konieczność.

Starsze dzieci prawdopodobnie są świadome, że nauka języka obcego nie jest dla nich takim wyzwaniem jak dla innych dzieci. Autorka artykułu przytacza cytat polskiego chłopca, który został zaadoptowany przez włoską rodzinę w wieku 7 lat. Bawiąc się na przerwie z kolegami w pierwszej klasie podstawowej chciał nauczyć chłopców reguł nowej gry. Ponieważ koledzy kiwali przecząco głowami na znak, że nie zrozumieli o co chodzi, chłopiec zwrócił się o pomoc do pani nauczycielki, mówiąc: „voglio solo insegnargli a contare fino a 10 in polacco!” – chcę tylko nauczyć ich liczyć do 10 po polsku!

Dzieci chętnie się zgodziły, ale z trudem doszły do numeru 4. Na co chłopiec wykrzyknął z niedowierzaniem: “Io sono polacco e sono adottato. In 5 mesi ho imparato l’italiano, voi in 5 minuti non siete riusciti a contare fino a 4!”.- Ja jestem Polakiem i jestem adoptowany. W 5 miesięcy nauczyłem się włoskiego, a wy w 5 minut nie daliście rady policzyć do 4!
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *