„Sól ziemi, czyli otwarcie wystawy fotograficznej w Casella o Kopalni w Wieliczce”

Casella to niewielka miejscowość położona niedaleko Genui. W przeszłości tamtędy przewodził tzw. „szlaku solny”, którego celem było transportowanie soli morskiej z Genui do miast północnej Emilii oraz Lombardii.

W sobotnie popołudnie, 2 lipca 2016 w Caselli, zostało otwarte Centrum Socjalno-Kulturalne, gdzie zaprezentowano dwie interesujące wystawy: „Kopalnia soli w Wieliczce” oraz wystawa poświęcona regionowi Valle Scrivia.

3

Pomysłodawczyniami założenia Centrum, w którym goszczone są ekspozycje były literaturoznawczyni Anna Szwarc Zając oraz radna do spraw kultury Giorgia Pesce, jako że pod koniec lipca w Krakowie, odbędą się Dni Młodzieży, więc warto, przy tej okazji zapoznać się z Polską „perłą turystyczną”, jednocześnie nie zapominając o lokalnej historii i tradycji.

Punktualnie o godzinie 17, zebranych gości, przywitał wójt Francesco Collossetti. Po jego wystąpieniu do głosu doszły panie Giorgia Pesce i Anna Szwarc Zając, które przedstawiły cele i zadania nowo powstałego Centrum.

1

Obu paniom zależy na tym, aby ożywić życie kulturalne mieszkańców Caselli i okolic. Planowane są wystawy, konferencje, koncerty oraz laboratoria dla dzieci.

Pani Anna Szwarc Zając, jako kuratorka wystaw, oprowadziła przybyłych po obu wystawach, komentując szczegółowo plansze i eksponaty.

5

Po części oficjalnej wzniesiono toast oraz zaproszono przybyłych gości na poczęstunek.

Warto również podkreślić, iż Centrum powstało dzięki osobom dobrej woli, którym podziękowała pani Zając w przemowie powitalnej. Wśród zaproszonych gości byli także przedstawiciele polsko-włoskiego stowarzyszenia „Via dell’Ambra”, które działa od 5 lat w okolicach Modeny.

4

Anna Pankowska Ass. „Via dell’Ambra”

Kontakt:

FB Associazione Via dell’Ambra

Tel: 347 256 76 97

e-mail : via.dellambra@libero.it
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *