Zespół Kartësczé Zwónczi rozsławia Kaszuby w Italii

Zespół Kartësczé Zwónczi, który przebywał z krótką wizytą w Kampanii na południu Włoch zawojował serca nie tylko mieszkających tu Polaków, ale również Włochów. Dzięki zainteresowaniu i zaangażowaniu pana Marka Serkowskiego, opiekuna grupy, udało nam się nawiązać współpracę poprzedzoną kilkumiesieczną korespondencją i wymianą doświadczeń. Stowarzyszenie Polsko-włoskie działające w Salerno i okolicach miało zaszczyt  poznać grupę podczas kilku spotkań oficjalnych i nieoficjalnych oraz podziwiać entuzjazm i brawurę młodych artystek.

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_6_salerno

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_2

Swoją obecnością zespół uświetnił m.in. Konferencję p.t. „Intrecci e fili di culture e popoli” („Powiązania i sploty kultur i narodów „), która odbyła się w Urzędzie Miasta Salerno 7 lipca. W konferencji wzięli udział przedstawiciele władz, organizatorzy Święta Narodów w Salerno, stowarzyszenie La Capulana, dziennikarze, eksperci, przedstawiciele wspólnot narodowościowych z Salerno i okolic. Piękne kaszubskie stroje oraz muzyka kaszubska przyjęte zostały przez publiczność gromkimi brawami. Relacje z konferencji znalazły się w lokalnej i regiolnej prasie oraz telewizji. 

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_4_salerno


W niedzielę 10 lipca, zespół miał okazję zaprezentować się w imprezie Święto Narodów która od ośmiu lat przyciąga tłumy na główny plac w samym sercu Salerno. Jej celem jest zaprezentowanie tradycji i kultury różnych krajów w celu lepszego poznania się i zrozumienia na drodze ku integracji. Tematem tegorocznej edycji imprezy były stroje i ich znaczenie w kulturze poszczególnych krajów. Tytuł ósmej już edycji to:”Narody i ich stroje- igły, nici, opowieści „. Na scenie można było podziwiać kolorowe stroje z całego świata. Tańce, muzyka i piosenki urozmaiciły imprezę i zachęciły liczną publiczność do zabawy.
Zespół Kartësczé Zwónczi nie tylko podbił serca sympatią i entuzjazmem ale również wysokim poziomem muzyki i występu na scenie. Przepiękne kaszubskie stroje wspaniale prezentowały się na pokazie strojów. 

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_5_salerno

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_8_salerno

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_7_salerno

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_12_salerno
Liczne artykuły w prasie, reportaże i wywiady są dowodem na to,  że impreza jest ważnym wydarzeniem które odgrywa znaczącą rolę w szerzeniu kultury i tradycji poszczególnych krajów jak i dialogu miedzykulturowego i międzyreligijnego

Salerno długo  będzie pamiętać Kaszuby, kaszubskie stroje, muzykę i sympatycznych Kaszubów. A my, Polonia z Salerno już planujemy kolejne spotkanie! Jesteśmy pewni, że uda nam się nawiązać długotrwałą i owocną współpracę. Dziękujęmy serdecznie i arrivederci!

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_13_salerno

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_10_salerno

swieto_narodow_polacy_we_wloszech_11_salerno

 

Prezes Ewa Widak, viceprezes Anna Malus, zarząd A.I.P.SA.P.

Foto: Ewa Widak

Korespondencja z Salerno: Ewa Widak

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *