Ambasador Orłowski odwiedził polską ekipę konserwatorów sztuki pracującą w starożytnej Stabiae u stóp Wezuwiusza

28 lipca ambasador RP Tomasz Orłowski zwiedzał wykopaliska archeologiczne w Stabiae, starożytnym mieście położonym na południe od Pompejów, u stóp Wezuwiusza. Polskiemu ambasadorowi towarzyszył m. in. włoski wiceminister kultury Antimo Cesaro i polscy konserwatorzy z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP w Warszawie.

Wizyta ambasadora była okazją do podsumowania prac prowadzonych tu przez Akademię Sztuk Pięknych w Warszawie, które są kontynuowane w ramach porozumienia zawartego pomiędzy włoskimi służbami konserwatorskimi oddziału Pompejów (Soprintendenza Speciale per i Beni Archeologici di Pompei, Ercolano e Stabia) i włosko-amerykańską fundacją Restoring Ancient Stabiae RAS.

Polska ekipa studentów pracuje tu pod kierunkiem dr. hab. Krzysztofa Chmielewskiego i Julii Burdajewicz z Międzykatedralnej Pracowni Konserwacji Zabytków Archeologicznych i Etnograficznych warszawskiej ASP. Ich zadaniem jest renowacja malowideł ściennych z połowy I w. p.n.e.

Stabie to jedno z miast,  któreobok Pompejów i Herkulanum, uległo całkowitemu zniszczeniu podczas wybuchu Wezuwiusza w 79 roku n.e.

Stabiae fot. wikipedia

Stabiae
fot. wikipedia
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *