Odpoczynek czy stres – urlop w domu

CO PRZEŻYWA DZIECKO BEZ RODZICA?

Dziecko z powodu braku bliskości i kontroli może otworzyć się na wszelkie negatywne zmiany, uciekając się do kłamstw, kradzieży a także sięganie po używki typu alkohol, papierosy czy narkotyki i podobne.

Nieobecność rodzica wprowadza w serca dzieci poczucie opuszczenia. Myślą, że są odrzucone, niechciane, pozostawione same sobie. Często wycofują się społecznie, przeżywają lęki i niepokoje, nie potrafią sobie poradzić z tym co je spotkało, tłamszą w sobie te uczucia. Czują się rozdrażnione – jedne wybuchają gniewem dla odreagowania, inne płaczem. Tęsknią.

BRAK POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA, MIŁOŚCI I BLISKOŚCI PROWADZI DO  ZMIANY ZACHOWANIA DZIECKA NA RÓŻNE SPOSOBY, KAŻDE REAGUJE W SPOSÓB INDYWIDUALNY.

JAK PORADZIĆ SOBIE ZE STRESEM ROZŁĄKI?

Zapewne czas, który został za Wami nie powróci, jednak rozmowa buduje na nowo wasze relacje. Rozmowy na skype, mogą pomóc w utrzymaniu relacji, uporządkowaniu myśli dziecka, reagowania na jego bieżące problemy w szkole czy z babcią… Kiedy umawiasz się z nim na konkretną godzinę, postaraj się dotrzymywać słowa, w ten sposób okazujesz mu szacunek, czuje się ważny. Jeśli przydarzy się cokolwiek i nie będziesz mogła dotrzymać umówionej godziny, wytłumacz spokojnie i szczerze przyczyny.
Możesz pisać listy w formie niespodzianek, to spowoduje, że będzie pewny, że myślisz o nim i że jest ważne dla Ciebie.

 

Czego potrzebuje Twoje dziecko?     

                                   

W okresie dorastania dzieci potrzebują nadzwyczaj bliskiego kontaktu z najbliższymi im osobami, potrzebują poczucia komfortu psychicznego, bezpieczeństwa, miłości i bliskości.

Potrzebuje Ciebie. Rozmowy z Tobą.

Rozmowy o wszystkim i o niczym. Potrzebuje Twojej bliskości, dotyku, byś patrzył mu w oczy, uśmiechał się do niego, pokłócił się, negocjował, zakazywał, stawiał granice, rozmawiał…rozmawiał…

JAK ROZWIĄZAĆ PROBLEM?

Pamiętaj o tym, że jesteś autorytetem dla dziecka. Jesteś jego światem, jesteś dla dziecka najważniejsza. On czerpie garściami z tego co mu przedstawisz, opowiesz i wytłumaczysz.

Kiedy wyjeżdżasz nigdy nie podważaj autorytetu osoby, z którą pozostawiasz dziecko. Mów o tym, że ufasz tej osobie, że jest to dla Ciebie ważne, aby pozostało pod ”dobrymi skrzydłami”.

Nie ma nic ważniejszego od umiejętnego stawiania granic. Jasne granice postawione dziecku powodują w nim poczucie bezpieczeństwa i miłości. Jeśli je przekroczy, będziesz mogła się odnieść do przecież wspólnie! ustalonych zasad.

Nigdy nie mów: „nie, bo nie” lub „zrób tak, bo ja tak mówię” takie zachowanie może prowadzić do buntu. Zresztą z oczywistych powodów. Nikt nie chce być traktowany w sposób, w którym odbiera się mu prawo głosu, decyzji lub dyskusji na temat, który dotyczy jego samego.

Korespondencja: psycholog Agnieszka Wątor
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *