Spotkanie z przedstawicielami polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia w Marche

W ubiegła sobotę 15 października Polacy zamieszkujący region Marche mogli skorzystać z gościnności Honorowego Konsulatu w Ankonie. Właśnie w jego siedzibie odbyło się zaplanowane spotkanie z przedstawicielami polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia.

ankona-zus-2-polacy-we-wloszech

Szerokie grono gości zostało przywitanych przez gospodarzy: panią Konsul Honorową Cristinę Gorajski i panią Prezydent Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche Marią Teresą Bulhak-Jelski. Przedstawiono grupę ekspertów, którzy specjalnie na zaproszenie władz konsularnych przybyli na teren Włoch w celu udzielenia informacji z zakresu ubezpieczeń społecznych. Pani Danuta Kubiak – zastępca Dyrektora  ds. świadczeń ZUS z Łodzi wraz z koleżankami omówiły zasady prawa unijnego dotyczącego świadczeń emerytalno-rentowych. Przedstawiły warunki uzyskania polskich emerytur, rent i świadczeń przedemerytalnych. Poinformowały o zasadach ustalania kapitału początkowego. Poinstruowały o procedurze postępowania o przyznanie świadczeń wg przepisów polskich jak i unijnych.

ankona-zus-4-polacy-we-wloszech

Można było dowiedzieć się jak postępować przy zmianie miejsca pobytu, pracy lub zamieszkania w obrębie Unii Europejskiej, gdzie złożyć wniosek , jakie są zasady obliczania emerytur. Udostępnione zostały ulotki i broszurki. O usługach będziemy też mogli się dowiedzieć ze specjalnej Platformy Usług Elektronicznych wygodnej dla każdego.

ankona-zus-7-polacy-we-wloszech

W drugiej części spotkania głos zabrała Pani Iwona Grabowska specjalista z centralnego biura Narodowego Funduszu Zdrowia. Omówiła ona zagadnienia związane z korzystaniem z rzeczowych świadczeń zdrowotnych na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego na terenie Unii Europejskiej. Zreasumowane zostały prawa pacjenta i ich podstawy prawne. Udostępniono informacje dotyczące leczenia na podstawie przepisów dyrektywy w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

ankona-zus-10-polacy-we-wloszech

Pod koniec spotkania można było osobiście porozmawiać ze specjalistami, przedstawić im swoje pytania, wątpliwości i dylematy.

ankona-zus-8-polacy-we-wloszech

Obywatele polscy obecni na spotkaniu byli bardzo zadowoleni z porad i wyrazili zainteresowanie kolejnymi podobnymi inicjatywami. Władze konsularne zaspokoiły  w ten sposób potrzebę informacji mieszkańców Marche w uregulowaniu ich pozycji z polskimi urzędami.

Korespondencja z Marche: Anna Traczewska, autorka bloga PlorIT
2 thoughts on “Spotkanie z przedstawicielami polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia w Marche

 1. Janina Barbara Luszczak

  Mieszkam we Wloszech od1994 roku .Nie zawsze pracowalam na kontrakcie.Chcialabym wiedziec czy lata wypracowane w Polsce moga byc laczone z tymi we Wloszech i gdzie moge sie tego dowiedziec? Dziekuje i pozdrawiam.

  Reply
  1. Danuta

   Oczywiście, pod warunkiem opłacania składek. Do uprawnień może Pani łączyć te okresy, natomiast każde Państwo płaci za swoje.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

28 − = 24