Spotkanie z przedstawicielami polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia w Marche

W ubiegła sobotę 15 października Polacy zamieszkujący region Marche mogli skorzystać z gościnności Honorowego Konsulatu w Ankonie. Właśnie w jego siedzibie odbyło się zaplanowane spotkanie z przedstawicielami polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia.

ankona-zus-2-polacy-we-wloszech

Szerokie grono gości zostało przywitanych przez gospodarzy: panią Konsul Honorową Cristinę Gorajski i panią Prezydent Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche Marią Teresą Bulhak-Jelski. Przedstawiono grupę ekspertów, którzy specjalnie na zaproszenie władz konsularnych przybyli na teren Włoch w celu udzielenia informacji z zakresu ubezpieczeń społecznych. Pani Danuta Kubiak – zastępca Dyrektora  ds. świadczeń ZUS z Łodzi wraz z koleżankami omówiły zasady prawa unijnego dotyczącego świadczeń emerytalno-rentowych. Przedstawiły warunki uzyskania polskich emerytur, rent i świadczeń przedemerytalnych. Poinformowały o zasadach ustalania kapitału początkowego. Poinstruowały o procedurze postępowania o przyznanie świadczeń wg przepisów polskich jak i unijnych.

ankona-zus-4-polacy-we-wloszech

Można było dowiedzieć się jak postępować przy zmianie miejsca pobytu, pracy lub zamieszkania w obrębie Unii Europejskiej, gdzie złożyć wniosek , jakie są zasady obliczania emerytur. Udostępnione zostały ulotki i broszurki. O usługach będziemy też mogli się dowiedzieć ze specjalnej Platformy Usług Elektronicznych wygodnej dla każdego.

ankona-zus-7-polacy-we-wloszech

W drugiej części spotkania głos zabrała Pani Iwona Grabowska specjalista z centralnego biura Narodowego Funduszu Zdrowia. Omówiła ona zagadnienia związane z korzystaniem z rzeczowych świadczeń zdrowotnych na podstawie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego na terenie Unii Europejskiej. Zreasumowane zostały prawa pacjenta i ich podstawy prawne. Udostępniono informacje dotyczące leczenia na podstawie przepisów dyrektywy w sprawie stosowania praw pacjentów w transgranicznej opiece zdrowotnej.

ankona-zus-10-polacy-we-wloszech

Pod koniec spotkania można było osobiście porozmawiać ze specjalistami, przedstawić im swoje pytania, wątpliwości i dylematy.

ankona-zus-8-polacy-we-wloszech

Obywatele polscy obecni na spotkaniu byli bardzo zadowoleni z porad i wyrazili zainteresowanie kolejnymi podobnymi inicjatywami. Władze konsularne zaspokoiły  w ten sposób potrzebę informacji mieszkańców Marche w uregulowaniu ich pozycji z polskimi urzędami.

Korespondencja z Marche: Anna Traczewska, autorka bloga PlorIT
2 thoughts on “Spotkanie z przedstawicielami polskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Narodowego Funduszu Zdrowia w Marche

 1. Janina Barbara Luszczak

  Mieszkam we Wloszech od1994 roku .Nie zawsze pracowalam na kontrakcie.Chcialabym wiedziec czy lata wypracowane w Polsce moga byc laczone z tymi we Wloszech i gdzie moge sie tego dowiedziec? Dziekuje i pozdrawiam.

  Reply
  1. Danuta

   Oczywiście, pod warunkiem opłacania składek. Do uprawnień może Pani łączyć te okresy, natomiast każde Państwo płaci za swoje.

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *