Warszawa: wizyta w Pałacu Prezydenckim

Rządowy program współpracy z Polonią i Polakami za granicą obejmuje działania edukacyjne mające na celu m.in. dbałość o zapewnienie infrastruktury prawnej umożliwiającej funkcjonowanie oświaty polskiej na obczyźnie, kierowanie nauczycieli do pracy za granicą i doskonalenie zawodowe nauczycieli polonijnych, prowadzenie szkolnych punktów konsultacyjnych, wspieranie szkół polonijnych oraz przyznawanie stypendiów dla osób polskiego pochodzenia studiujących w Polsce jak i w krajach zamieszkania.

Dnia 24 października, Anna Traczewska, współzałożycielka Szkoły Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Marche, została zaproszona do Pałacu Prezydenckiego w Warszawie na spotkanie z Szefem Gabinetu Prezydenta Adamem Kwiatkowskim.

Spotkanie ministra Adama Kwiatkowskiego z Anną Traczewską ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders w Marche (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Spotkanie ministra Adama Kwiatkowskiego z Anną Traczewską ze Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders w Marche (fot. Krzysztof Sitkowski / KPRP)

Podczas wizyty doszło do wymiany bardzo ciepłych słów w stronę Polonii z włoskiego regionu Marche, która tak prężnie rok temu zorganizowała szkołę regionalną dla polskich dzieci i młodzieży, pod patronatem Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche reprezentowanego przez Panią Marię Teresę Bulhak- Jelski , jak i Honorowego Konsulatu RP w Ankonie kierowanego przez Cristinę Gorajski.

Pani Anna dostała z rąk Szefa Gabinetu Prezydenta piękny prezent dla swych uczniów: książki, gry planszowe i drobne upominki. Pracownicy Biura do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą zadedykowali swojemu gościowi sporo czasu i z uwagą wysłuchali jak to dzięki idei Pani Anny Czerwińskiej powstała ta szkoła, z jakimi problemami się boryka, jak wielkie jest zaangażowanie nie tylko rodziców, ale i władz konsularnych, stowarzyszeń i organizacji polonijnych. Celem polskiej placówki oświatowej jest nauka nie tylko języka polskiego, ale i geografii, historii, kultury i tradycji. Nauczyciele dzięki działalności Rady Oświaty, jak i Lokalnego Ośrodka Metodycznego, Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” mogą podnosić swe kwalifikacje, aby móc wypełnić swą misję, jaką jest podtrzymanie dwujęzyczności wśród dzieci pochodzenia polskiego.

W tym drugim roku szkolnym działalności Szkoły Anders, liczba uczniów, jak i nauczycieli została podwojona. Wydłużyła się lista inicjatyw, które będą zorganizowane dla wzbogacenia zajęć. Ucieszyło to bardzo przedstawicieli Biura do Spraw Kontaktu z Polakami za Granicą, którzy zapewnili pomoc i wyrazili swą dyspozycyjność w przyszłych kontaktach.

Korespondencja z Marche, Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *