80 letni Janusz River Strzelecki rozpoczął rowerową podróż dookoła Włoch: w 2 lata przejedzie wszystkie regiony

Znany polski podróżnik 80 letni Janusz River Strzelecki kilka dni temu rozpoczął swoją rowerową podróż dookoła Włoch wyruszając z Messyny na Sycylii. Nowy Rok planuje spędzić w Syrakuzie. Podróż dookoła Włoch, łącznie z wyspami zajmie mu 2 lata.

To jest kolejna wielka podróż Janusza Rivera Strzeleckiego z Rzymu, który zjeżdził już 152 kraje świata, w sumie od 2000 roku przebył 250 tysięcy kilometrów – 8 razy przejechał podróż dookoła świata, był na pięciu kontynentach.

Pan Janusz jest samowystarczalny, od 16 lat podróżuje z 30 kilogramowym plecakiem, ze śpiworem nocując w starych zamkach a nawet na cmentarzach, i wydaje 3 euro dziennie jedząc warzywa, owoce i ryby.  Chętnie opowiada dziennikarzom i uczniom w szkołach o swoich przygodach na trasie, m.in. był porywany ponad 50 razy, na szczęście wszystko dobrze się skończyło.

Janusz River Strzelecki pracował kiedyś jako impresariusz i menadżer, wyjechał z Polski do Włoch w 1978 r., dzień po wyborze papieża Jana Pawła II. Jednak po pewnym czasie przyjął wiarę muzułmańską.

Il giro per il mondo si completerà solo con la mia morte” – „Podróż dookoła świata zakończy się moją śmiercią” – powiedział dziennikarzom pan Janusz.

Burmistrz miasta Messyny powiedział, że wszyscy potrzebujemy takiego pozytywnego przykładu.

Posłuchajmy wywiadów z Januszem Riverem Strzeleckim w języku włoskim i polskim:

.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *