2017 – Rok Św. Brata Alberta i Rok Rzeki Wisły w Rzymie

Sejm ustanowił rok 2017 Rokiem sześciu patronów. Josepha Conrada – Korzeniowskiego, marszałka Józefa Piłsudskiego, Adama Chmielowskiego, błogosławionego Honorata Koźmińskiego i Tadeusza Kościuszki. Rok 2017 będzie też Rokiem Rzeki Wisły.

Senat natomiast przyjął pięć uchwał ustanawiających patronów dla 2017 r. Będą to: Władysław Biegański, Tadeusz Kościuszko, Józef Haller, Władysław Raczkiewicz. Rok 2017 będzie także rokiem Koronacji Matki Bożej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej.

Adam Chmielowski – Święty Brat Albert – został ustanowiony przez Sejm patronem 2017 r. w uznaniu jego wybitnych zasług w działalności niepodległościowej oraz na polu pracy społecznej i artystycznej. W uchwale zaznaczono, że w 2016 r. przypada 100. rocznica śmierci zakonnika, zaś w 2017 r. mija 130 lat, od kiedy zaczął on nosić habit zakonny. Jego wielki talent oraz poświęcenie dla drugiego człowieka przyczyniły się do utrwalenia wśród Polaków najważniejszych postaw społecznych oraz dały im nadzieję na niepodległość i sprawiedliwość społeczną na kolejne dziesięciolecia – czytamy w uchwale.

Św Brat Albert -autor Leon Wyczółkowski

Również Episkopat Polski podjął decyzję o ustanowieniu w Kościele Roku Św. Brata Alberta. Rozpoczął się on 25 grudnia 2016, czyli w dniu 100. rocznicy śmierci świętego i potrwa do 25 grudnia 2017r. Jak wskazuje przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, inicjatywa będzie doskonałą kontynuacją ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego Miłosierdzia i obchodzonego w Kościele w Polsce Jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W 2017 roku przypada też 35-lecie powstania Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta. Ta pierwsza w Polsce organizacja pozarządowa wspierająca bezdomnych.

Sejm w 550. rocznicę pierwszego wolnego flisu podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 rokiem Rzeki Wisły, oddając hołd pokoleniom Polaków, którzy dzięki Wiśle i w oparciu o nią budowali tożsamość i potęgę Państwa Polskiego. Wisła – Królowa Polskich Rzek, będąca symbolem polskości i patriotyzmu – to nasze naturalne oraz historyczno-kulturowe dziedzictwo – czytamy w uchwale. Posłowie zaznaczyli, że spław Wisłą i rzekami jej dorzecza umożliwił rozkwit gospodarczy w okresie „Złotego Wieku”, czyniąc z Polski europejską potęgę polityczną, militarną i ekonomiczną.

Stowarzyszenie Le Rondini włączyło się w obchody Roku Adama Chmielowskiego – Św. Brata Alberta i Roku Rzeki Wisły. O konkursach, spotkaniach i innych inicjatywach przewidzianych z tych okazji dla Polonii rzymskiej będziemy informować na bieżąco.

Iwona Bigos – Stowarzyszenie Le Rondini

 
One thought on “2017 – Rok Św. Brata Alberta i Rok Rzeki Wisły w Rzymie

  1. Ewa Elzbieta Deoniziak

    Rok 2017 jest rowniez Rokiem Gen. Jozefa Hallera, tworcy Blekitnej Armii we Francji. Bronil Lwowa przed ukraincami w wojnie polsko-ukrainskiej a takze byl glownym tworca wraz z Gen. T. Rozwadowskim Bitwy Warszawskiej 1920 r. za to zwyciestow marszalek Pilsudski mscil sie na Rozwadowskim, Hallerze, Witosie…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *