Włoskie porady prawne, cz.5: Wyliczenia emerytalne dla pracowników domowych i opiekunów

Wyliczenie emerytur dla pracowników domowych i opiekunów: główne informacje

Obliczenia emerytalne dla pracowników domowych i opiekunów dotyczą osób, które świadczą usługi profesjonalne w domu pracodawcy niosąc pomoc jego osobie lub członkom jego rodziny.

Oto, jak się zachowywać w odniesieniu do świadczeń emerytalnych dla pracowników domowych i opiekunów

Od czego zacząć?

Obliczenia emerytury zależą  od liczby godzin przewidzianej w kontakcie i od ilości odprowadzanych składek, oraz od ilości przepracowanych lat. Zgodnie z artykułem 638/1983, tydzień pracy może być w pełni obliczony tylko wtedy, gdy zostały opłacane składki za minimum 24 godzin pracy tygodniowo, nawet w przypadku, gdy ta ilość godzin jest podzielona pomiędzy wiecęj niż jednego pracodawcę.

Co się stanie, jeśli opikun/ka powróci do swojego kraju?

Jeśli osoba, która użyczyła usług profesjonalnnych (swojej pracy) poza swoim krajem zamieszkania, ma prawo po powrocie do kraju w obecności umowy na czas określony lub nieokreslony ubiegać się o emeryturę. Emerytura dla pracowników domowych i opiekunów będzie obliczana na podstawie systemu składkowego, który przewiduje minimalne wymogi nabywania uprawnień w wieku 65 lat

Wylicznie to dotyczy zarowno kobiet jak i mężczyzn. Składek minimalnych nie stosuje się w przypadku pracowników obcokrajowców, którzy mają uprawnienie do pobierania emerytury z systemu zarobkowego lub systemu mieszanego.

Korepospondent: Anna Sieprawska-Troili
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *