Bogaty zbiór polskich książek w Sassuolo. Weź udział w akcji „Polska książka we włoskiej bibliotece”

W Sassuolo, uroczym miasteczku położonym pomiędzy miastami Modena i Reggio Emilia (tym od  hymnu polskiego), w regionie Emilia Romania, w samym centrum starówki Sassuolo, przy via Rocca tuż przy pałacu książecym, w Miejskiej Bibliotece Publicznej, na ostatnim piętrze, na ładnym poddaszu tejże biblioteki, znajduje się bogaty zbiór polskich książek, udostępnianym czytelnikom bezpłatnie, na 1 miesiąc.

Na poddaszu przemiłe panie bibliotekarki udostępniły również miejsce na polską gazetę Nasz Swiat, gdzie przy stoliczku, w ciepłym kąciku można delektować się gazetką i polską lekturą.

W tejże bibliotece, panie bibliotekarki udostępnily miejsce na literaturę również w innych obcych językach: jest literatura arabska, rosyjska, ukraińska, hiszpańska, niemiecka i francuska.

Pod względem ilościowym jak również jakościowym, literatura polska jednak wiedzie zdecydowany prym, mamy już ponad pięćset pozycji książkowych i liczba ta ciągle rośnie tylko i wyłąącznie dzięki nam, czytelnikom, którzy przez własne zaangażowanie przyczyniają się do rozwoju kultury czytelnictwa rodaków.

Ani jedna polska pozycja książkowa nie została zakupiona, wszystko to dary, z których jesteśmy niezmiernie dumni. Dary od nas, Polaków.
Mamy wiele powieści, romansów, klasyki, książki historyczne, książki dla dzieci i młodzieży, również poezje.

W jaki sposob gromadzimy polskie książki, często oczywiście uzywane, ale wciąż w dobrym stanie?
Wysyłamy maile do polskich bibliotek publicznych, szkolnych, przyparafialnych, uniwersyteckich, z prośbą o podarowanie książek do włoskiej biblioteki. Odpowiedzi są zwykle pozytywne i entuzjastyczne. Podczas wizyty w Polsce zgłaszamy się po te książki i przywozimy je do Włoch aby podarować Bibliotece i udostępnić polskim czytelnikom.

Spróbujcie sami w bibliotekach w waszym mieście. Najpierw zapytajcie, czy włoska  biblioteka miejska udostępni miejsce na zbiórkę  polskich książek i zorganizujcie taką zbiorkę w polskich bibliotekach. Zachęcam wszystkich do podobnej inicjatywy, to podwyższa poziom naszej kultury, naszego obcowania z językiem ojczystym, ale też umożliwia zawieranie znajomości z naszymi rodakami z polską literaturą. Dajcie znać, jak poszło! Szukajcie wsparcia również w polskich organizacjach kulturalnych na terenie całych Włoch.

W tym miejscu składam serdeczne podziękowania Organizacji Kulturalnej Via dell’Ambra i Dorocie Wiśniewskiej za pomoc i wsparcie w akcji „Polska książka we włoskiej bibliotece”.

Biblioteca Comunale Natale Cionini
via la Rocca 19
Sassuolo (MO)
tel 0536 880813, mail: [email protected].it
godziny otwarcia: pn.14.00 do 19.30
od wtorku do piatku od 8.30 do 19.30
sobota: od 9.00 do 13.00 i od 14.00 do 18.00

Milej lektury
Katarzyna Lenckowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *