Prawa do zasiłków dla bezrobotnych pracowników domowych (colf, badanti i baby sitter) 2017 tzw. NASPI

Dzisiaj zajmę sie tematem prawa do zasiłku dla bezrobotnych pracowników domowych NASPI.

Nowa normatywa NASPI colf, badanti, baby sitter (normatywa dla pracowników domowych), została zmdyfikowana w ostatnim okresie przez INPS dokumentem z 27.11.2016. INPS ustanowił nowe reguły dla kategorii pracowników domowych.

Przeanalizujemy teraz w sposób bardzo przejrzysty, jak należy składać wniosek o NASPI colf badanti 2017, jak oblicza się składki, które zostały odprowadzone przed zwolnieniem i okres przez który będzie można otrzymać świadczenie.

ZASIŁEK BEZROBOTNY DLA PRACOWNIKÓW DOMOWYCH? NOWA NASPI? 

NASPI nowa forma zasiłku dla bezrobotnych dla pracownikow domowych, która od 01 maja 2016  weszła w życie i dotyczy wszystkich pracowników domowych którzy stracili pracę w sposób „nieumyślny”. Ta nowa forma zasiłku została wprowadzona wraz z nową reformą pracy JOB ACT przez rząd Renziego.

Naspi colf badanti 2017  – Wymagania:

1) Zwolnienie z pracy nie z własnej winy

2) Składki odprowadzone; conajmniej  13 tygodnie odprowadzonych skladek w ciągu ostatnich 4 lat.

3) Zatrudnienie przez co najmniej pięć tygodni w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed zwolnieniem, z minimum 24 godzinami pracy tygodniowo.

Np. colf  (pracownik domowy), która pracowała 80 godzin w ciągu 3 miesięcy i 24 godziny, które sa podstawą godzinową tygodniową ustanowioną przez prawo  czyli tzw. 1 tydzień składek dzieli się w nastepujący sposób

80 :  24 = 3,33 tygodnie składek odprowadzonych, które się zaokraglają do 4 tygodni. Zgodnie z wymaganiami NASPI musi być 5 tygodni wpłacanych składek w ciągu ostatnich 12 miesięcy przed zwolnieniem, w związku z czym naszej colf brakuje 1 tygodnia aby móc zadowolić wymagane warunki czyli 30 dni pracy.

NASPI 2017 colf, badanti i baby sitter: wyliczenie kwoty i czasu

Aktualnie kwotę oblicza się nie na podstawie kwot wynagrodzenia miesięcznego ale od składek odprowadzonych przed bezrobociem, czyli taka kwota jest zawsze niższa niż wynagrodzenie totalne.

Ai fini NASPI, pertanto, occorre tenere conto della retribuzione convenzionale lavoratori domestici, dal momento però che i nuovi importi 2017 devono ancora essere aggiornati, utilizzeremo quella del precedente anno, come evidenziato nella seguente tabella:

orario di lavoro (czas pracy) retribuzione oraria convenzionale (wynagrodzenie godzinowe) importo contributi inps compresa CUAF (kwota składek inps wraz z CUAF)
Do 24 godzin tygodniowo

 

 

€ 6,97 € 1,39
€ 7,88 € 1,57
€ 9,59 € 1,91
Powyżej 24 godzin tygodniowo € 5,07 € 1,01

 

Przykład: okres czasu i  kwota NASPI dla opiekunki (badante).

Badante która pracuje 30 godz. tygodniowo przez 12 miesiecy w 2016,  czyli ma 52 tygodnie odprowadzonych składek. Jeśli wynagrodzenie godzinowe wynosi 5,07 euro, średnio  4,3334 tygodnie w ciągu miesiąca  i  30 godzin tygodniowo przepracowanych, to badante przysługuje nastepujące wynagrodzenie: 5,07 x 30 x 4,334 = 659,11 euro .

Jeśli ta sama badante straci pracę, w związku z czym ma prawo do zasiłku NASPI w wysokości połowy liczby tygodni odprowadzonych składek, czyli 26 tygodnie (czyli 6 miesięcy), i kwoty 75% wynagrodzenia – kwota która będzie się obniżała o 3% miesięcznie po  91 dniach.

Jak przygotować wniosek NASPI 2017 ?

Pracownik domowy, ma 68 dni od dnia zakończenia stosunku pracy  aby móc złożyć wniosek drogą telematyczną do INPS, wykorzystując nastepujace kanaly:

  • bezpośrednio do INPS, jeśli posiada PIN INPS, czyli credenziali aby móc bezpośrednio łączyć się z uslugą telematyczną INPS
  • przesłać wiosek drogą telematyczną za pośrednictwem CAF i Patronato (GRATIS!!!!)
  • dzwonić do contakt center INSP na “zielony“ (bezpłatny) numer 803 164 z telefonu stacjonarnego i na numer 06 164 164 z telefonu komórkowego.

Należy pamiętać że  NASPI jest wypłacone tylko i wyłącznie jeśli pracownik bezrobotny uczestniczy  we wszelkich aktywnych inicjatywach w poszukiwaniu pracy i przeklalifikowaniu zawodowym, oraz  podlega pod jeden z przypadków zawieszenia lub cofnięcia bezrobocia.

Korepospondent ds. prawa we Włoszech: Anna Sieprawska-Troili
One thought on “Prawa do zasiłków dla bezrobotnych pracowników domowych (colf, badanti i baby sitter) 2017 tzw. NASPI

  1. Janina

    Mam problem, pracuję w rodzinie włoskiej 7 lat, jestem cenioną opiekunką ale,, mam 64 lata i jestem zmeczona, zdrowie mi wysiada, coraz czesciej nie moge wstawac w nocy do podopiecznej jak dawniej, pamięc mi szwankuje. Czy naduzyciem by bylo porosic szczerze o zwolnienie mnie w jakims trybie uprawniajacym do zasilku dla bezrobotnych? Jaki to ma byc tryb?
    Poza tym nie mam stalego meldunku, tego ktory uprawnia do posiadania wloskiego dowodu osobistego. Zgłoszona jestem w Municipio, kontrakt od poczatku mam na 54 godz tygodniowo. Co mam robic? Prosze o odpowiedz i serdecznie dziękuję.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *