Rochetta Mattei – tajemnice zamku słynnego hrabiego homeopaty

Niedawno odkryłam to fascynujące miejsce, znajduje się w Savignano w gminie Grizzana Morandi (Emilia Romania). Jest to zamek znajdujący się na wysokości 407 m.n.p.m w stylu eklektycznym, średniowieczno – mauretańskim, bardzo symboliczny, zbudowany w II polowie XIX wieku na ruinach zamku średniowiecznego, opuszczonego w końcowym etapie, wyburzonego w 1293 roku.

Zamek znajduje się pomiędzy 2 rzekami Reno i Limentra (według niektórych źródeł to punkt energetyczny terenu) na przeciwko świętej góry „Montovolo”, z przepięknym widokiem panoramicznym. Rochetta była domem hrabiego Cesare Mattei – urodzonym w Bolonii (1809- 1896) wywodzącym się z zamożnej rodziny (pisarza, polityka i lekarza samouka, który praktykował opierając się na homeopatii). W 1844 roku stracił matkę, której nie mogła pomóc współczesna medycyna ani żadne środki uśmierzające ból w chorobie.  Ten fakt bardzo dotknął Cesare, jednocześnie dodając mu sił i samozaparcia, dzięki czemu postanowił rzucić politykę dla medycyny. Mattei wykupił tereny na których kiedyś znajdowała się twierdza Savignano, postanowił zbudować zamek, który nazwał Rochetta.

5 listopada 1850 położono pierwszy kamień, a już w 1859 twierdza była gotowa do zamieszkania. Mając bazę i miejsce do działania oddał się sercem i duszą studiując zawzięcie homeopatię, tym samym eksperymentując stworzył elektrohomeopatię polegająca na doborze odpowiednich ziół, które według niego powinny mieć działanie dosłownie „piorunujące” (elektryczne), wypędzające chorobę z organizmu.

Formuła i składniki jego eliksirów są owiane tajemnicą.  Mattei stworzył  około 30 różnych substancji, które miały uleczyć wszystkie choroby. Hrabia prowadził życie w średniowiecznym zamku, z którego nigdy się nie oddalał, za co także go podziwiano i szanowano. Swoją sławę uzyskał w lecznictwie, miał znamienitych gości (klientow) z Angli, Niemiec a nawet Ameryki, aczkolwiek słynął także z hojności gdyż drzwi otwarte były także dla biednej ludności potrzebującej kuracji i lekarstw,  nigdy niczego im nie odmówił.

Zamek złożony jest z wielu wież, zakończonych kopułami w kształcie cebuli i stożków. Wnętrze zamku jest bardzo charakterystyczne: każda z sal jest inna, różne style, gra kolorów i świateł, dziedzińce w stylu mauretańskim z fontannami pośrodku, kolumny i charakterystyczne zadaszenia. Jedna z sal bardzo jest szczególnie fascynująca, czarno biała, mozaikowa oddająca złudzenia optyczne: wydaje się że zaczyna tam wszystko wirować, a kolumny i przedmioty zmieniać kształt, sala która odurza i hipnotyzuje.

Mattei stworzył też kompleks korytarzy i salonów, które nadawały charakterystyczną ciszę i sens spokoju i równowagi. Efekt ten miał służyć w uspokajaniu nerwów. Rochetta Mattei jest powiązaniem symbolizmu z formułą labiryntyczną, pomieszanie stylów kolorow i różnorodnych ozdób sprawia, że miejsce to jest niepowtarzalne w swojej oryginalności, pomysłowości, stylu i użyteczności, a tym samym pełne tajemnic i ciekawych rozwiązań architektonicznych. Można stwierdzić, że budowa zamku, dobór miejsca i przedmiotów nie było przypadkowe. Głównymi symbolami w domu hrabiego był lew (symbol władzy), gryf (symbol obrony) i harpia (symbol magii).

Dużą rolę odgrywają liczne schodki którymi można przemieszczać się dowolnie, zarówno murowane jak i drewnianopodobne (wydają się drewniane ale zrobione są z cementu). Ciekawostką jest, że w zachodniej części dziedzińca znajduje się toaleta usytuowana pod gołym niebem, do której właśnie prowadziły drewnianopodobne schodki. Toaleta umiejscowiona jest na jednym z dziedzinców w punkcie centralnym zamku, na jednym z pieter, zaprojektowana przez syna Cezarego,  gdyż wczesniej zamek byl pozbawiony toalet.

Zakończę tę krótka historię zamku nastepną ciekawostką:  Mattei był bardzo zafascynowany naszym polskim Mikołajem Kopernikiem, i stworzyl on swoj zamek usytuowany według mapy układu słonecznego (heliocentrycznego) Kopernika. Bardzo zaskoczył mnie ten fakt i w ten sam sposób skłonił mnie do wgłębienia się w historię zamku, która teraz dzielę się z wami.

Miejsce to od niedawna zostało otwarte dla turystów (od 2015) i cieszy się już wielkim powodzeniem. Dla zainteresowanych podaję informacje: zwiedzanie z przewodnikiem. Wymagana rezerwacja online – https://www.rocchettamattei-riola.it/… zimowe godziny otwarcia sobota, niedziela od 12.00 do 15.00, letnie godziny (od kwietnia) otwarcia 9.30- 13.00 15.00- 17.30 cena biletu -10 euro, ulgowy – 5 euro. W każdą pierwszą niedzielę miesiaca wstęp jest wolny, ale bez przewodnika, wymagana rezerwacja adres S.P. 62 Riola Ponte CAP: 40030 Provincia: BO Regione: Emilia-Romagna gmina -Grizzana Morandi

 

Korespondencja z Emilii Romagni: Aneta Malinowska, , autorka stron:  Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.