Najpiękniejszy Sycylijski Karnawał…. Acireale

Karnawałowy nadszedł czas…. zapraszamy na najpiękniejszy Sycylijski Karnawał…. Acireale!

Jeżeli w tym roku nie możecie wybrać się do Rio zapraszamy na najpiękniejszy Sycylijski Karnawał w Acireale. To co prawda nie to samo co Rio, ale jednak bliżej!!!

Zaczynamy jak zawsze u mnie od kuchni…. W okresie karnawałowym na Sycylii oprócz ulicznych parad wozów karnawałowych, tradycją jest jedno wielkie”obżarstwo”, przepraszam za określenie, ale to moje wolne tłumaczenie określenia „mangiare a crepapelle„, dosłownie jedzenie do pęknięcia skóry, a w tym Sycylijczycy nie dają się nikomu prześcignąć. Jeżeli chodzi o tradycyjne karnawałowe dania, to na pierwszym miejscu mamy desery i słodycze, jak na słodką Wyspę przystało. Mamy więc tradycyjne karnawałowe pignoccata – odpowiedniki naszych faworków, lub „pignoccata” – nazwa pochodzi od kształtu szyszki, ciasto z mąki, jajek i cukru, jest pokryte miodem i esencją o zapachu kwiatów pomarańczy. Jest ona popularna we Wschodniej Sycylii, natomiast w okolicach Mesyny mamy „Pignolata” , jedna połowa oblana jest lukrem cytrynowym, druga polewą czekoladową. Ale głównym kulinarnym sycylijskim bohaterem karnawału pozostanie tradycyjne cannolo.

Carnevale di Acireale – Karnawał w Acireale ma stare tradycje, już od końca szesnastego wieku było o nim głośno. W dawnych czasach miał on charakter spontanicznej imprezy w której uczestniczyli wszyscy mieszkańcy. Już w 1600 roku w okolicach Aci uliczną, tradycyjną, ulubioną rozrywką w okresie karnawałowym był pojedynek zgniłymi jajami i cytrusami. W 1612 roku wychodzi ustawa zakazująca rzucania cytrusów podczas karnawału, z powodu poważnych wypadków w poprzednich latach (szkód zarówno rzeczy jak i rannych ludzi).

Na początku osiemnastego wieku Karnawał w Acireale wzbogacił się o udział tzw. ludowych twórców, głównie ulicznych poetów, którzy improwizowali swoje rymowanki na ulicach i placach miasta. W dziewiętnastym wieku karnawał wzbogacił się o wprowadzenie parady powozów, ciągniętych przez konie, przeznaczonych obywateli dla wyższych klas społecznych, którzy rzucali ludności confetti. Na każdym ulicznym rogu były zabawy i gry ludowe, takie jak wyścigi w workach, itp. Ale dopiero pod koniec lat dwudziestych Karnawał w Acireale miał przełom, uzyskał duży oddźwięk folklorystyczny i turystyczny.

Na początku lat trzydziestych na scenę Karnawału w Acireale wchodzą maski wykonane z „papier mache” – po włosku cartapesta, które następnie zostały zastąpione przez całe powozy wykonane z cartapesta, ciągnięte przez woły, w towarzystwie bohaterów i grup satyrycznych. Odrobinę stylu, elegancji i żywiołowości Karnawał owi w Acireale przydały samochody ubrane kwiatami. I w ten sposób od lat siedemdziesiątych karnawał w Acireale został ogłoszony i jest do dnia dzisiejszego Najpiękniejszym Sycylijskim Karnawałem.

Pochodzenie słowa Karnawał – Carnevale, najbardziej prawdopodobne to Carne levare – czyli fakt, że w pierwszym dniu Wielkiego Postu odstawiamy, (czyli nie jemy) mięso. W Acireale główne obchody karnawału to już tradycyjnie weekend tydzień przed tłustym czwartkiem i od tłustego czwartku do ostatków, czyli do wtorku przed środą popielcową. Najpiękniejszy Sycylijski Karnawał w Acireale to tradycyjny przejazd uliczny wozów, dużo muzyki, zabawy i dobrego sycylijskiego jedzenia…

Czytaj więcej: Sycylia bocznymi drogami

Korespondencja: Dominika Friedrich, autorka stron 

www.sycyliabocznymidrogami.pl i www.kalabriabocznymidrogami.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.