Tì te parlì el vèneto? – rzecz o włoskim i weneckim języku, cz.1

Historia Włoch sprawiła, że różnorodność języków i dialektów we Włoszech jest spora. Co więcej, każdy z tych języków czy dialektów ma dodatkowo swoje odmiany. We Włoszech językiem oficjalnym jest język włoski, a oprócz niego, z reguły rzadko o tym się mówi, oficjalnie uznanym jako języki funkcjonujące we Włoszech jest jeszcze 12 języków, między innymi niemiecki, słoweński, francuski, grecki, sardyński, ladyński, frankoprowenzalski (u wspomnianej już Agi, zobacz wyżej), języki te jednak funcjonują w konkretnych regionach a nie w całym kraju. Oprócz nich powszechnie używane są tzw. dialekty, np.: napoletański, rzymski, toskański, sycylijski i wiele innych, trudno jednak wszystkie je tutaj wymienić. Ale nawet te mają swoje kolejne odmiany. Dodatkowa uwaga, niektóre z tych dialektów są bardziej lub mniej znane, jedne są więcej „prestiżowe” inne nie, jedne są bardziej znane, a niektóre są wręcz śladowe.

Od 14 lat mieszkam wraz z moim włoskim mężem w północnych Włoszech, w regionie Veneto. Po polsku poprawna nazwa brzmi Wenecja Euganejska, ale najczęściej i najprościej mówimy tutaj VENETO. Obecny obszar pokrywa się w dużej części z Republiką Wenecką trwającą nieprzerwanie od średniowiecza aż do czasów najazdu Napoleona – bardzo tutaj nielubianym, bowiem przez niego ziemie republiki podzielono między Cesarstwo Austriackie i Republikę Cisalpińską.

Foto: Agnieszka Kluzek, widok na Wzgórza Euganejskie (Colli Euganei) od strony Wzniesień Berici (Colli Berici)

W 1866 roku połączona Wenecja Euganejska stała się częścią Włoch (spora część gorących zwolenników samodzielności Veneto uważa, że nastąpiła „okupacja” włoska i niszczenie kultury weneckiej oraz jej języka).

Oficjalnym językiem jest tutaj, podobnie jak i w całych Włoszech, język włoski. Czyż mam zagłębiać się w tajniki tegoż języka? Trochę bez sensu, chyba wszyscy słyszeli takie słowa włoskie jak amore mio, pizza italiana, bello lub bella? Kto nie słyszał języka włoskiego w ariach, operze, piosenkach niektórych włoskich piosenkarzy? Nie będę zatem tłumaczyć dokładnie gramatyki i wymowy języka włoskiego, bo wierzę, że większość osób jako takie wyobrażenie o tym języku ma. Nie będę powtarzała się za wikipedią, ile osób na świecie mówi językiem włoskim i gdzie. Niewątpliwie jest to język, który większość osób jest w stanie wychwycić słuchowo.

Cdn.

Korespondencja z Wenecji Euganejskiej, Agnieszka Kluzek.

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *