KLUBOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA i PASJA DO WŁOCH

Jest takie miejsce w Warszawie na Ursynowie, które zostało stworzone z myślą o osobach 50+. To KLUBOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA

15 września 2016 roku odbyło się pierwsze spotkanie grupy pod nazwą ITALOMANIA. Miłość do wszystkiego , co włoskie, potrzeba serca i duszy skropliła się w taki właśnie sposób 🙂 Na początku było nas kilka. Postanowiłyśmy spotykać się co tydzień i opowiadać sobie o tym, co widziałyśmy, co przeczytałyśmy, co nas zafascynowało.WSZELKIE tematy były dozwolone – pod warunkiem, że dotyczyły Włoch.

Dość szybko się okazało, że oczywistą potrzebą stał się kontakt z językiem włoskim. Szczęśliwym trafem jedna z klubowiczek podjęła się prowadzenia lekcji włoskiego. Na początku w ramach Italomanii, od stycznia 2017 roku już jako osobna grupa, bo zainteresowanie przerosło nasze najśmielsze oczekiwania! Na j. włoski przychodzi ok. 20 osób, na spotkaniach Italomanii jest ich nieco mniej. Poruszamy różne tematy. Na ogół dzielimy się naszymi wrażeniami z podróży, przedstawiamy różne regiony, omawiamy zabytki.

Mażena zaprezentowała nam najlepsze blogi powiązane z Włochami (z portalem „Polacy we Włoszech” na czele), Opactwo Sant’Antimo i Pienzę, Ewa przedstawiła Pienzę, Montepulciano i Montefiorale i wprowadziła we włoskie nazewnictwo różnych rodzajów kawy. Basia zabrała nas do Wenecji (w dwóch odcinkach), a Hania zapewniła obejrzenie atrakcji weneckiego karnawału i oprowadziła po Pompejach. Edward i Ela opowiedzieli nam o Włochach i różnych ciekawostkach z nimi związanych, Jola przedstawiła ciekawą prezentację o San Miniato al Monte we Florencji. Ja opowiedziałam o 50-tej rocznicy tragicznej powodzi we Florencji, o najstarszych kawiarniach we Włoszech i o Etruskach. Już szykuję na marzec prezentację o Sycylii (w dwóch odcinkach).

Od marca zamieścimy proponowane tematy spotkań w programie Kluboteki rozsyłanym do wielu osób drogą mailową, może zjawią się nowi „italomaniacy” 😉 Chciałabym, by pojawiały się tematy nieco bardziej ambitne. Mam na myśli tematy związane z historią ( np. faszyzm we Włoszech, Gibellini i Gwelfowie) i ze współczesnością. Spotkania w ramach Italomanii dają nam mnóstwo radości. Dla mnie wielkim sukcesem jest to, że aktywizujemy w ten sposób osoby starsze, zmuszamy do pewnego wysiłku, rozwijamy pasje i zainteresowania. Różni ludzie się przełamują, przygotowują prezentacje i przezwyciężają własną nieśmiałość. Bardzo się z tego cieszymy!!! Może na kolejny rok szkolny, czyli po wakacjach, narzucimy sobie pewien reżim, np. raz w miesiącu temat historyczno-społeczny i raz w miesiącu coś ze sztuki. Zobaczymy, jak to będzie, to nasza oddolna inicjatywa i wolontariat. Ale dobrze nam z tym, a radość obcowania z Włochami rekompensuje oddalenie.

Maja Malinowska

Strona Kluboteki, proszę kliknąć tutaj (FB) i tutaj (strona internetowa).

 
One thought on “KLUBOTEKA DOJRZAŁEGO CZŁOWIEKA i PASJA DO WŁOCH

  1. Irena Karpowicz

    Italomania i język włoski to WSPANIAŁA odolna inicjatywa samych Klubowiczów. Język włoski przez kilka miesięcy był porowadzony w wolontariacie przez Anią Darewicz, od marca jest częścią naszego projeku ,, KARUZELA PASJI” który finansuje m st. Warszawa. Te zajęcia to: wiedza, pasja, integracja, a przede wszystkim miłość do Włoch.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *