Europa dwóch prędkości? Włochy za, Polska przeciw!

Od dawna już w kuluarach politycznych Unii mówiło się o konieczności wprowadzenia schematu Europy dwóch prędkości.

Na ostaniej konferencji prasowej w Brukseli Premier Włoch, Paolo Gentiloni wyraźnie dał do zrozumienia, że na najbliższym szczycie UE w Rzymie (25 marca) będzie zwolennikiem takiego właśnie rozwiązania. Gentiloni oświadczył, że jest to posunięcie konieczne, ponieważ uniknie konfliktów pomiędzy poszczególnymi państwami. Pozwoli grupom państw wspólnie podejmować kolejne kroki naprzód nie hamując ich tylko dlatego, że jakiś pojedynczy kraj się temu sprzeciwia. To jest wybór przewidziany w Traktatach, który pozwala każdemu krajowi na przyłączenie się do tego typu współpracy, absolutnie bez logiki wykluczenia.

Jeszcze kilka dni temu we włoskim parlamencie premier Włoch tłumaczył, że ten projekt nie jest wprowadzany „przeciwko komuś”, np. „przeciwko krajom Grupy Wyszegradzkiej”. Nie o to chodzi – przekonuje Gentiloni – chodzi o istniejącą już rzeczywistość, która od lat jest zróżnicowana: np. Europa z walutą euro i kraje UE z własnymi walutami, jest Europa Schengen i kraje spoza Schengen, są kraje Unii, które należą do NATO i kraje, które nie są członkami NATO… Możliwość zróżnicowanej integracji jest przewidziana w Traktatach, nie trzeba niczego modyfikować.

Premier Włoch wyraził zrozumienie, że w niektórych krajach taka perspektywa może wzbudzać obawy, ale chodzi tu wyłącznie o danie dodatkowej szansy już istniejącej rzeczywistości.

.

.

Tymczasem polski rząd wyraźnie sprzeciwia się takiej decyzji, bo jak twierdzą politycy PiS przyszłość Unii rozwijającej się w różnym tempie to fikcja.

.
3 thoughts on “Europa dwóch prędkości? Włochy za, Polska przeciw!

 1. Marta Galletti

  I maja racje, ze sie sprzeciwiaja. Nalezy zawsze sluchac DOKLADNIE argumentow dwoch stron a nie tylko jednej z tendencja subiektywizmu.

  Reply
 2. Ewa Gorska

  I maja racje, ze sie sprzeciwiaja. Nalezy zawsze sluchac DOKLADNIE argumentow dwoch stron a nie tylko jednej z tendencja subiektywizmu.

  Reply
 3. piotr

  wiele zależy od wyborów czerwcowych we Francji, jeżli nie wygra kandydatka populistów to kraje strefy nam zapewne odskoczą, a my będziemy patrzeć jak ten pociąg odjeżdża

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 4 = 3