Przeprowadzka. Przewozimy rośliny i zwierzęta za granicę

Podpowiadamy, jak zorganizować przeprowadzkę z roślinami i zwierzętami za granicę. Jak zapakować rośliny, gdzie dowiadywać się o przewóz gatunków zagrożonych.

Zwierzęta i rośliny to nasi domownicy. Nie da się ukryć. Nie zmieniamy miejsca zamieszkania, zostawiając naszych podopiecznych w starym miejscu. Jednak, zorganizowanie przeprowadzki z roślinami i zwierzętami, zwłaszcza za granicę, nie jest łatwe. Podpowiadamy, jak przygotować rośliny do transportu i czego się dowiedzieć, aby twoi ulubieńcy nie pozostali bez opieki.

Kwietna przeprowadzka

Każdy wielbiciel kwiatów wie, że nie lubią zmian, mają swoje miejsca, nie lubią dotyku. Dotykane i przestawiane chorują, a tego nie lubi nikt, kto kocha kwiaty. Dlatego do przeprowadzki kwiaty trzeba przygotować. Już na kilka tygodni przed planowanym transportem należy kwiaty przesadzić do pojemników, które się nie tłuką. Dłuższy czas potrzebny jest im do zaaklimatyzowania się w nowym podłożu, a nietłukące się pojemniki nie pozwolą na wytłuczenie się donic ceramicznych w czasie transportu. Stan posadzonych kwiatów należy na bieżąco kontrolować, gdyż kwiaty często niezbyt dobrze znoszą przesadzanie. Alarmujące jest opadanie czy żółknięcie liści. Dzień przed przeprowadzką trzeba kwiaty dobrze podlać, tak, aby w czasie drogi miały możliwość czerpania wody z podłoża.

Kwiaty należy pakować w dniu przeprowadzki, należy je wówczas zabezpieczyć przed niepotrzebnym dodatkiem. Pakować je należy do kartonowych pudeł, a przerwy między nimi uzupełniać gazetami lub tekturowymi przekładkami. W pudłach powinny znaleźć się otwory, zapewniające roślinom dostęp świeżego powietrza. Jeśli transport roślin będzie trwał dłużej niż dwa dni, firma przewozowa powinna zapewnić kwiatom regularne podlewanie i wystawianie ich na promienie słońca. Nie każda firma, której zlecisz transport za granicę, taką usługę prowadzi, dlatego to ważne, aby dopytać w firmie, czy twoje kwiaty będą właściwie zabezpieczone. Ważnym krokiem jest też opisanie kartonów. Dzięki temu pracownicy firmy przeprowadzkowej będą wiedzieli, że trzeba się z nimi ostrożnie obchodzić, ustawiać je najcięższych przedmiotach, i nie odwracać do góry dnem.

Kiedy tylko kwiaty dojadą na właściwe miejsce, należy je szybko rozpakować. Rób to na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić liści i łodyg. Dobrze, jeśli od razu ustawisz je w miejscu docelowym.

Zwierzęta i rośliny w Unii Europejskiej

Przewóz roślin nie różni się niczym od transportu ubrań, książek czy mebli. Nie musisz ich zgłaszać na odprawie celnej. Jednak warto zapoznać się z przepisami sanitarnymi obowiązującymi w kraju, do którego się udajesz.

Jako obywatel Unii Europejskiej możesz po jej terenie poruszać się bez problemu z psem, kotem lub fretka, pod warunkiem, że zwierzaki posiadają europejski paszport dla zwierząt domowych, wydawany przez upoważnionego weterynarza. Jego głównym wpisem są szczepienia przeciw wściekliźnie. Jeśli twoje zwierzątko domowe to papuga, kanarek lub królik, powinieneś zapoznać się z przepisami dotyczącymi danych gatunków zwierząt w kraju, do którego chcesz się udać. Zwierzę, które z tobą podróżuje powinno mieć wszczepiony mikroczip z kodem identyfikacyjnym, znajdującym się w paszporcie.

Przewożąc rośliny lub zwierzęta, pamiętaj, że w wielu krajach UE obowiązują surowe przepisy dotyczące przywozu i wywozu gatunków zagrożonych. Często powinieneś legitymować się świadectwem zakupu sadzonki lub zwierzaka z legalnego źródła. W przypadku niektórych zwierząt i roślin, możesz potrzebować specjalnego zezwolenia. Informacji szukaj w unijnej referencyjnej bazie danych dotyczącej handlu dzikimi zwierzętami lub w CITES.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Relokum Przeprowadzki z Gdańska oferującą przeprowadzki na terenie kraju i zagranicy: relokum-przeprowadzki.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *