Przyprawy korzystne dla zdrowia

Z jakich przypraw warto korzystać w racjonalnej diecie?

Przyprawy mogą mieć działanie odchudzające, dlatego niektórych ich rodzajów nie powinno zabraknąć w niczyjej kuchni. Wiele przypraw ma również pozytywny wpływ na zdrowie. Ich wykorzystanie wzbogaca znacząco smak przygotowywanych potraw.
Każdy przyprawia przygotowywane przez siebie danie, ale niektórzy ograniczają się w tym względzie do skorzystania jedynie z soli. Tymczasem jest wiele innych, znacznie lepszych rozwiązań. Należy do nich chili. Ta ostra papryczka ma wielu fanów, ale również sporo grono przeciwników. Tymczasem może ona bardzo pomóc w odchudzaniu. Powoduje ona wydzielenia przez organizm ciepła, dzięki zawartości kapsaicyny. Dzięki temu metabolizm organizmu znacznie przyśpiesza. Co ciekawe, ostatnio przeprowadzone badania są obiecujące w kwestii zwalczania przez kapsaicynę komórek nowotworowych. Przyprawianie chili dań sprawia, że wydzielane są endorfiny, mające wpływ na dobre samopoczucie.
Cynamon doskonale łagodzi apetyt, a dodany do potraw zapewnia szybsze uczucie sytości. Dzieje się tak dzięki obecności chromu, który skutecznie wstrzymuje ochotę na słodkie produkty. Cynamon mogą jeść kobiety, które cierpią z powodu bolesnych okresów. Ma działanie rozgrzewające, dobrze jest dodawać go do potraw i przekąsek w tracie trwania przeziębienia lub grypy. Jego działanie antybakteryjne znakomicie likwiduje źródła wielu stanów zapalnych. Można nim przyprawiać zarówno dania deserowe, jak również wytrawne, inspirowane kuchnią Bliskiego Wschodu.


Imbir jest przyprawą obecną w wielu suplementach diety mających wspomagać proces odchudzania. Podobnie jak cynamon, imbir rozgrzewa i dzięki temu przyśpiesza procesy metaboliczne. Reguluje on pracę jelit, dzięki czemu są one w stanie skuteczniej pozbyć się wszelkich zalegających na nich produktów. Spożywanie imbiru jest zalecane w przypadku zatruć pokarmowych. Herbata z dodatkiem imbiru to znany chyba wszystkim produkt spożywany w czasie choroby. Imbir dobrze jest dodawać do kawy – potrafi on zniwelować jej niezdrowe dla organizmu ludzkiego skutki.
Kardamon to doskonały dodatek na przykład do kawy. Ma on również wpływ na zniwelowanie niekorzystnych dla ciała objawów, takich jak wzdęcia. Poprawia metabolizm, dlatego dodawanie go do potraw jest zalecane w przypadku osób na diecie. Potrafi on również obniżyć ciśnienie krwi, dzięki usunięciu nadmiaru soli z organizmu. Przy zakupie tej przyprawy należy zachować szczególną ostrożność – jest to bardzo droga przyprawa, więc w sklepie często sprzedawany jest jego odpowiednik o dużo niższej jakości.
Kurkuma to przyprawa spotykana często w kuchni orientalnej. Pomaga spalać tłuszcz, wspomaga pracę wątroby, ale również umożliwia pozbycie się niestrawności. Ma także działanie wzmacniające odporność. Może być skutecznie używana jako produkt stosowany przy okazji zmian miażdżycowych. Osoby lubiące dietę bogatą w tłuszcze zwierzęce z pewnością docenią jego właściwości i będą chętnie z niej korzystać. Jednak kurkuma nie jest korzystna dla każdego. Zrezygnować z niej powinny kobiety w ciąży oraz osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe.
Również przyprawy mogą mieć specjalne właściwości, dzięki którym nie powinno ich zabraknąć w zdrowej, racjonalnie zbilansowanej diecie. Dlatego warto swoje dania przyprawiać czymś więcej, niż jedynie solą i pieprzem.
Spiropharm – suplementy z naturalnych składników
One thought on “Przyprawy korzystne dla zdrowia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 + 6 =