Italy, Italia, Italien … a u nas Włochy? O co chodzi?

Czy nie zastanawiał was nigdy fakt dlaczego w większości języków słyszymy Italy, Italia, Italien itd. natomiast po polsku mamy do czynienia z zupełnie innym słowem, w ogóle nie mającym nic wspólnego z „Italia”? Ci, którzy myślą, że nazwa „Włochy” ma jakikolwiek związek np. z bujną czupryną Włochów, itp., jest w błędzie. Wyjaśnienie jest dosyć proste i logiczne. Jakiś czas temu natknęłam się na wypowiedź profesora Miodka wyjaśniającego tę właśnie kwestię.

Tak jak sam prof. Miodek zauważa, są słowa, które generalnie w jakiś sposób są do siebie podobne w różnych językach, np.: Roma, Rome, Rzym itd. Jednak co kryje się za słowem „Włochy?” Jaka jest jego etymologia? Jak dowiadujemy się od profesora, okazuje się, że czasem bywa tak, że nazwa jakiegoś kraju związana jest z konkretnym plemieniem, np. w języku polskim funkcjonuje nazwa „Niemcy”, a to nic innego jak nawiązanie do germańskiego plemienia Nemetów.

Wracamy jednak do Włoch i rozwiązania zagadki związanej z polską nazwą państwa Półwyspu Apenińskiego. Jak wyjaśnia sam profesor, Półwysep Apeniński w dawnych czasach był zamieszkiwany przez celtyckie plemię WOLSKÓW, którzy następnie wyemigrowali na Wyspy Brytyjskie. Nazwa owego plemienia była różnorodnie zapisywana i przekształcana. My Polacy wszystkie modyfikacje słowa „Wolskowie” przyswoiliśmy na swój własny sposób i jako rezultat powstało słowo „Włochy” .

No i zagadka rozwiązana. Jak widać język pozwala na odkrywanie wielu ciekawych zagadnień. Zazwyczaj jest tak, że używamy słów nie zastanawiając się dlaczego akurat właśnie tak brzmią. Myślę, że najlepszą puentą będą same słowa profesora Miodka, a mianowicie:

Mają swoje losy słowa i to są czasem losy fascynujące w swoim powikłaniu”.

Korespondentka podróżnicza Martyna Jurgaś , autorka bloga:  https://www.martisempreavanti.wordpress.com/
Facebook: https://www.facebook.com/martisempreavanti/?ref=aymt_homepage_panel

Źródło: „Profesor Miodek, Wszędzie Italia?” https://www.youtube.com/watch?v=K1ltBS2f-0c

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.