Nagrody i wyróżnienia dla młodzieży polonijnej w IV konkursie historycznym „Żołnierze Wyklęci”

W dniu 3 kwietnia 2017 r. odbyło się uroczyste wręczenie nagród w IV Konkursie Historycznym o Żołnierzach Wyklętych. Konkurs organizowany jest przez Komitet Pamięci Rotmistrza Pileckiego pod patronatem honorowym Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy.

Celami Konkursu było upamiętnienie Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, kultywowanie wartości, ideałów i postaw żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego po II wojnie światowej, budzenie dumy z dziedzictwa narodowego, pogłębianie wiedzy historycznej, a także kształtowanie postaw patriotycznych młodzieży.

W konkursie wzięło udział ponad 2000 dzieci i młodzieży z całej Polski, Kresów Wschodnich oraz uczniów szkół polonijnych na Zachodzie: z Europy, Ameryki Północnej i Australii. Młodzież przygotowała utwory poetyckie, prace plastyczne, filmy, projekty plakatu, medalu i odznaki.

Gratulujemy laureatom wśród których znaleźli się uczniowie ZS w Atenach, SPK w Nowym Jorku, SPK w Waterford, SPK w Wiedniu, SPK w Ostii oraz SPK w Rzymie.

Uroczysta Gala wręczenia nagród i wyróżnień w IV konkursie historycznym „Żołnierze Wyklęci” odbyła się w dawnym areszcie śledczym przy Rakowieckiej w Warszawie w miejscu naznaczonym prześladowaniami wielu bohaterów polskiego podziemia, gdzie powstaje obecnie muzeum poświęcone Żolnierzom Wyklętym. Nagrody w imieniu uczniów Szkolnych Punktów Konsultacyjnych odbierały pani dyrektor ORPEG Anna Radecka i kierownik SPK w Rzymie pani Danuta Stryjak.

Gratulujemy wszystkim nagrodzonym i wyróżnionym a przede wszystkim Ali Szelidze ze Szkoły Polskiej w Rzymie i Liceum w SPK w Ostii oraz ich nauczycielom.

 

Redakcja dziękuje za udostępnienie tekstu i zdjęć pani Danucie Stryjak, kierownikowi SPK w Rzymie
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *