Handmade’owe dodatki na święta – przygotujmy dom na Wielkanoc

Celebracja świąt, zwłaszcza świąt takich jak Wielkanoc, powinna opierać się na przeżyciach duchowych. Ale przeżycia cielesne również sprawiają wówczas wiele radości. Czy ktoś wyobraża sobie obchody bez pysznego jedzenia lub pięknych dekoracji. Oto krótki przegląd symboliki wielkanocnej i dekoracji, które warto na tę okazję zrobić.

Obchodzi Wielkanocy
Wielkanoc, czyli Wielka Pascha lub Wielka Niedziela, to najważniejsze święto chrześcijańskie. Oficjalnie celebruje się je od 325 roku, gdy na Soborze Nicejskim ustalono, iż uroczystości Wielkanocne przypadają po pierwszej wiosennej pełni. W efekcie Wielkanoc stała się świętem ruchomym przypadającym między 22 marca a 25 kwietnia. Na wyznanie chrześcijańskie składają się jednak trzy wyznania: katolickie, protestanckie i prawosławne. Z racji tego, że pierwsze i drugie z nich posługują się kalendarzem gregoriańskim, a trzecie z nich kalendarzem juliańskim, występuje mała różnica w datach obchodów. W efekcie wyznawcy katolicyzmu i protestantyzmu celebrują święta mniej więcej kilkanaście dni szybciej niż wyznawcy prawosławia. Nie na darmo Wielkanoc przypada na wiosnę, w końcu to uroczystości upamiętniające Zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa, a wiosną przecież wszystko ponownie budzi się do życia. Chrześcijanie uznają Jezusa Chrystusa za narodzonego z Maryi Dziewicy Syna Bożego, Który umarł na krzyżu i zmartwychwstał, co za tym idzie dopełnił dzieła stworzenia poprzez dzieło zbawienia. Wielkanoc nie trwa jednak tylko jeden dzień, a pięćdziesiąt dni – od niedzieli wspominającej Zmartwychwstanie Syna Bożego do niedzieli wspominającej Zesłanie Ducha Świętego. Okres Wielkanocy poprzedza natomiast Wielki Tydzień upamiętniający Życie, Mękę i Śmierć Jezusa Chrystusa. Dlaczego jednak święta te nazywają się Wielką Nocą, a nie na przykład Wielkim Dniem?! Otóż stało się właśnie tak dlatego, że według podań Zmartwychwstanie nastąpiło w porze świtu.


Symbolika na Wielkanoc
Z Wielkanocą kojarzy się wiele symboli. Mimo, że przeważnie nie znajdują one powiązań ze świętymi zwyczajami, lecz ze świeckimi, to ciężko wyobrazić sobie Wielkanocy bez nich. Chodzi oczywiście o takie elementy jak: jajka, kurczaki, zajączki, baranki i wszelkie inne symbole kojarzące się z wiosenną porą. Jajko symbolizuje życie. Kurczak symbolizuje nowe narodziny. Zając symbolizuje poświęcenie siebie dla innych i nadejście wiosny. Baranek symbolizuje natomiast Jezusa Chrystusa określanego w Nowym Testamencie jako Baranek Ofiarny.
Dekoracje na Wielkanoc
Najładniejsze świąteczne dekoracje to dekoracje wykonane nie maszynowo, a ręcznie, nie masowo, a unikalnie. Jeśli ktoś nie odznacza się zdolnościami manualnymi, to może zaufać innym i zakupić dekoracje pochodzące z rękodzieła. Jeden ze sklepów oferujących handmade to DecoBazaar we Wrocławiu. Idą święta, przygotujmy się więc na nie, w końcu przypadają tylko raz w roku, a tak bardzo cieszą.

 

GS
Szukasz produktów handmade i ręcznie robionych dekoracji na Wielkanoc? Odwiedź: www.decobazaar.com/swieta-i-okazje-wielkanoc-204.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *