Kłótnia dwóch księży na ołtarzu o celebrowanie Mszy w Niedzielę Palmową. Ksiądz Waldemar Choiński wycofał się po interwencji karabinierów

Tegoroczną Niedzielę Palmową w kościele  Sant’Antonio Abate (P.zza Del Popolo) w miejscowości Vignale Riotorto, Piombino (Livorno) parafianie zapamiętają chyba na długo…

A to dlatego, że nie często się zdarza, gdy dwóch księży na ołtarzu kłóci się o celebrowanie Mszy Świętej na oczach zdumionych wiernych. Zagorzała dyskusja trwała aż do interwencji karabinierów zawiadomionych przez jednego z mieszkańców.

Jak podaje lokalna prasa, głównym bohaterem zdarzenia był polski ksiądz Waldemar Choiński, który już kilka lat temu wywołał niejedną polemikę w kurii i petycje do biskupa podpisaną przez 300 osób. Ksiądz Waldemar ponoć wręczył dzieciom na lekcjach katechezy listę 87 grzechów (niektórych bardzo kontrowersyjnych), z których trzeba było sie natychmiast wyspowiadać. Rodzice byli zbulwersowani.

Gdy ksiądz Waldemar został oficjalnie usunięty z parafii, zastąpił go don Jacques Bakina z Kamerunu. Jednak ksiądz Choiński nadal pozostał „do dyspozycji” kurii.

Po nieprzyjemnej dyskusji w Niedzielę Palmową karabinierom udało się ustalić, że były proboszcz Choiński zjawił się na ołtarzu, kiedy jego następca już tam był gotowy do rozpoczęcia Mszy św. Polski ksiądz oświadczył mu, że to on odprawi Mszę ponieważ to Niedziela Palmowa, a poza tym chciał na niej wspomnieć swojego zmarłego przyjaciela, tutejszego parafianina.

Don Jacques tłumaczył, że taka zmiana nie jest możliwa bez autoryzacji biskupa. I wywiązała się zagorzała kłótnia przy oniemiałych ze zdziwienia parafianach.
Dopiero po przyjeździe karabinierów polski ksiądz wreszcie się wycofał i nowy proboszcz odprawił Mszę. chociaż w kościele pozostało już niewielu wiernych.

Lokalna prasa przypomina, że ksiądz Waldemar Choiński kilka lat temu należał do „Grup charyzmatycznych z Toskanii”, które ściśle przestrzegały reguł katolickich i Ewangelii, i toczyły, jak sam to nazywał, „codzienną walkę z diabłem”.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *