Włoska wojna o ryż z nieuczciwą konkurencją z Azji

Włoscy producenci ryżu reprezentowani przez Stowarzyszenie Coldiretti domagają się od Europy specjalnego oznakowania dla konsumentów zaświadczającego pochodzenie ryżu made in Italy, tak jak to miało miejsce w przypadku produktów mlecznych i zbożowych. Domagają się tego także sami konsumenci, podkreślił włoski minister rolnictwa Maurizio Martina.

Włochy są obecnie największym producentem ryżu w Europie. Jednak dochody włoskich producentów znacznie się pomniejszyły w ostatnich latach ze względu na umowy handlowe Unii Europejskiej z krajami azjatyckimi. Zniesiono cło na ryż pochodzący z Kambodży, Bangladeszu czy Birmanii,  i dziś znacznie tańszy, lecz gorszy gatunkowo ryż zasypuje rynek europejski obniżając wielokrotnie ceny tego produktu.

.

.

W czwartek 13 kwietnia w Rzymie odbył się protest włoskich producentów ryżu, którzy chcą walczyć ze spekulacją i masowym importem ryżu z Azji, który, jak twierdzą, jest przy tym niezdrowy dla konsumenta, przepełniony pestycydami i innymi chemicznymi środkami.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *