Jak obliczyć koszt ubezpieczenia OC samochodu?

Jedną z kwestii budzących spore kontrowersje wśród kierowców jest wysokość składki OC. Nic tak nie zmąci naszego spokoju, jak podejrzenie, iż najwyraźniej przepłacamy. Gotowi jesteśmy zmieniać firmę ubezpieczeniową przy najbliższej nadarzającej się okazji. Spokojnie – to, że kolega z pracy, szwagier lub sąsiad ma niższą składkę, wcale nie oznacza, że my płacimy za dużo.

Czy właściciel auta ma wpływ na wysokość składki OC?

Czy rzeczywiście koszt ubezpieczenia samochodu jest nam narzucany odgórnie i nie mamy na niego wpływu? Niekoniecznie. Możemy obniżyć jego wysokość jeszcze zanim staniemy się właścicielami auta. W jaki sposób? Jak najwcześniej stańmy się posiadaczami prawa jazdy, bez względu na to, czy planujemy w najbliższym czasie zakup samochodu. Nasz staż kierowcy ma znaczenie. Każdy dodatkowy rok posiadania prawa jazdy działa na naszą korzyść.

Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiedniego samochodu. Wielkość silnika jest przez ubezpieczycieli uważana za istotną kwestię wpływającą na wysokość składki – szybsze auto, to większe ryzyko kolizji lub wypadku. Rocznik naszego samochodu i konkretna marka to także ważne szczegóły. Im starszy samochód, tym bardziej awaryjny i niebezpieczny na drodze, ponadto pewne marki wypadają lepiej, a inne gorzej w rankingach zawodności. Zanim dokonamy zakupu wymarzonego auta, sprawdźmy, czy będzie nas stać na jego ubezpieczenie, szczególnie jeśli nie posiadamy zniżek za bezwypadkową jazdę.

No właśnie, skąd te zniżki? Jeżeli jeździmy bezpiecznie, nie stwarzamy ryzyka na drogach, nie powodujemy wypadków i nie bierzemy udziału w kolizjach – możemy być pewni, że ubezpieczyciel doceni nasze umiejętności i obniży składkę ubezpieczenia. Warto dbać o dobrą opinię kierowcy.

Jak obliczyć koszt ubezpieczenia OC?

Wszechobecny internet daje nam dostęp do bardzo użytecznych narzędzi, takich jak kalkulator OC lub porównywarka ubezpieczeń. Oczekując rzetelnych wyników powinniśmy skorzystać z zestawień ofert lub kalkulatorów znajdujących się na stronach nienależących do firm ubezpieczeniowych. Wówczas mamy szansę porównać i wybrać najkorzystniejszą ofertę, a zostawiając nasz numer telefonu, możemy być pewni, że zadzwonią do nas agenci z przygotowaną konkretnie dla nas propozycją ubezpieczenia.

Jak przygotować się do porównania ofert ubezpieczenia OC?

Z pewnością przyda nam się dowód osobisty i dowód rejestracyjny auta. Będziemy pytani o nasz PESEL, nr i serię dowodu, wiek, stan cywilny, posiadane dzieci i ich wiek, przewidywaną liczbę pokonywanych w skali roku kilometrów oraz czy auto będzie wykorzystywane za granicą. Ponadto nie bez znaczenia jest fakt, w jakim rejonie kraju zamieszkujemy (są obszary o mniejszej i większej liczbie kolizji i o różnym natężeniu ruchu drogowego), czy auto będzie garażowane, gdzie będziemy parkować w dzień i w nocy. Istotny jest również kraj pochodzenia samochodu, data pierwszej rejestracji, przebieg, liczba kierowców, którzy będą korzystać z auta, ich wiek i doświadczenie. Z pewnością będziemy również pytani o ewentualnego współwłaściciela auta oraz jego i naszą bezszkodową jazdę.

Wszystkie powyższe dane mają wpływ na wysokość naszej składki OC. Niestety koszt ubezpieczenia stale wzrasta, co ma związek z rosnąca liczbą aut w naszym kraju i zwiększoną ilością wypadków. Pracując na opinię dobrego kierowcy, przyczynimy się do wzrostu poziomu bezpieczeństwa na drogach, a ponadto zostaniemy nagrodzeni bonusem od ubezpieczyciela sięgającym nawet 60 procentową obniżką wysokości składki OC. Wbrew pozorom, to my – kierowcy decydujemy w głównej mierze o kwotach przeznaczanych na ubezpieczenie naszych aut.

Informacje i porady do powyższego artykułu zostały znalezione w poradniku „Jak mieć najtańsze OC samochodu na rynku (7 sposobów!)” na blogu ZaradnyFinansowo.pl.
One thought on “Jak obliczyć koszt ubezpieczenia OC samochodu?

  1. iga

    Moje to już wrak dlatego teraz za nowym muszę się rozejrzeć. Używek mam po kokardy dlatego toyotę w piasecznie muszę odwiedzić.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *