Galleria Warowland hrabiego Tyszkiewicza z Landwarowa w uzdrowisku termalnym Salsomaggiore

Salsomaggiore Terme (Parma) w Emilii Romagni to niewielkie miasteczko, które zasłynęło z organizowanego tu przez wiele lat konkursu Miss Italia. Jednak przez wieki było to przede wszystkim  słynne uzdrowisko termalne.

Do Salsomaggiore Terme zjeżdżała się arystokracja z całej Europy. Do dziś zachowały się niezwykle piękne hotele i pałace w stylu Liberty (Belle Epoque), czego najwspanialszym świadectwem jest olbrzymia budowla w centrum miasta – Termy, gdzie przepych i nastój epoki Déco zachwyca na każdym kroku…

Polskich turystów zaciekawi z pewnością inny osobliwy budynek z początku XX wieku, Galleria Warowland usytuowana na Piazza Lorenzo Barzieri, na rogu via Roma, gdzie obecnie mieści się Informacja Turystyczna.

Pałacyk był zaprojektowany w 1911 i wybudowany w 1914 r, przez architekta Orsino Bongi na zamówienie polskiego hrabiego Władysława Tyszkiewicza (1865-1936).

Tyszkiewicz był bogatym ziemianinem z Wileńszczyzny, gdzie posiadał znaczne majątki, był też działaczem politycznym, stał na czele Towarzystwa Popierania Przemysłu i Handlu Polskiego i członkiem Rady Towarzystwa Rolniczego Wileńskiego. Jednak jego działalność patriotyczna przyczyniła się do represjonowania go przeze władze carskie i hrabia był zmuszony na kilka lat wyjechać za granicę.

Przyjechał więc do Mediolanu, gdzie dał się poznać jako wybitny antykwariusz, otworzył tam także znaną galerię sztuki antycznej o nazwie „Warowland” (nazwa, która wyraźnie nawiązywała do rodzinnej miejscowości na Litwie – Landwarowa).
Tyszkiewicz postanowił otworzyć filię Galerii właśnie w Salsomaggiore Terme. Podobnie jak w Mediolanie nazwał ją Galleria Warowland.  Jednak już w 1919 roku pałacyk odsprzedał markizie Zampelli, której tak spodobała się budowla, że postanowiła tam zamieszkać.
.
.
Po latach pałacyk przeszedł w posiadanie władz miejskich, częściowo go także przebudowano dołączając m.in Biuro Propagandy w 1932 roku.
.
.
A obecnie Galleria Warowland hrabiego Tyszkiewicza gości Informację Turystyczną.
Hrabia – jak mawiano we Włoszech –„Ladislao” Tyszkiewicz po latach powrócił do ojczyzny i został pochowany w rodzinnym Landwarowie w 1936 roku.
.
Zobacz więcej: WloskiCafe
.
Korespondencja: Agnieszka B. Gorzkowska, autorka bloga WloskCafeDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.