Anna Maria Anders w Loreto

Anna Maria Anders w Loreto: ceremonia w hołdzie poległym za odzyskaną wolność,

z udziałem szkół polonijnych wraz z weteranami,

a następnie wystawa fotograficzna.

Sekretarz stanu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, córka generała Andersa przybyła z wizytą na uroczystość upamiętniającą poległych, pochowanych na Wojskowym Cmentarzu w Loreto.

Spotkała uczniów i nauczycieli szkół polskich z Marche i Umbrii.

Otworzyła też wystawę fotograficzną zorganizowaną przez Urząd Miasta zatytułowaną: “2 Korpus Polski w Marche”.

 

W niedzielę, 3 czerwca 2017, na cmentarzu wojskowym w Loreto, u podnóża bazyliki  odbyła się uroczystość upamiętniająca 73 rocznicę wyzwolenia Loreto i Ankony.

Zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Kombatantów Polskich we Włoszech przy współpracy Urzędu Miasta Loreto i Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche  dla pamięci, uznania i wdzięczności za zaangażowanie i poświęcenie polskich żołnierzy 2 Korpusu pod dowództwem generała Władysława Andersa, poległym na froncie adriatyckim podczas II wojny światowej.

Prezydent miasta Loreto Paolo Niccoletti i naczelnik Wydziału Turystyki, Handlu i Partnerstw Fausto Pirchio wraz z innymi władzami miasta Loreto przywitali polską Sekretarz Stanu panią Senator Annę Marię Anders Costa (córkę generała Andersa) podczas jej trzeciej wizyty w Loreto, ale pierwszej o charakterze urzędowym.

Prezydent miasta Loreto Paolo Niccoletti

Wśród innych gości była też delegacja z Urzędu Miasta Częstochowy i przedstawiciele władz dyplomatycznych Polski we Włoszech – Konsul Generalny z Rzymu, pani Ewa Mamaj, jak i pani Konsul Honorowa Polski z Ankony, pani Cristina Gorajski.

Konsul Generalny pani Ewa Mamaj

Weterani wojskowi byli reprezentowani przez Narodowe Stowarzyszenie Weteranów Kawalerii Sekcja San Severino Marche, Narodowe Stowarzyszenie Bersaglierów Sekcja z Potenza Picena i Montelupone, Narodowe Stowarzyszenie Kombatantów i Weteranów Federacja Prowincji Macerata i Sekcja Montecosaro, Instytut Niebieskiej Wstążki Sekcja Macerata, Narodowe Stowarzyszenie Broni Lotniczej Sekcja z Loreto.

Obecny był oczywiście prezydent Stowarzyszenia Rodzin Kombatantów Polskich we Włoszech, pan Maurizio Nowak, prezydent Nowego Stowarzyszenia Polsko-Włoskiego w Marche pani Maria Teresa Bulhak-Jelski z grupą 50 osób: uczniów, rodziców i nauczycieli dwóch Szkół Polskich “ANDERS” z Marche i Umbrii ( z siedzibami w Maceracie i Perugii) i z Ludoteki Polskiej “Wojtek” (z siedzibą w Ascoli Piceno).

Szkoły Polskie “ANDERS” z Marche i Umbrii

O godzinie 10.30 zostały złożone wieńce pod masztem flagi polskiej, u której podnóża widnieją tablice na których wyryte są nazwy bitew, w których uczestniczyli polscy żołnierze w Marche (Ankona, Loreto, rzeka Metauro, Linia Gotycka).

Na ołtarzu pomnika pamięci odprawiona została msza święta w otoczeniu 1.112 białych krzyży, na tle góry Conero i morza. Wzruszające były słowa pana Nowaka i Senator Anders.

O 12:00 na placu przed Bastione Sangallo, pod popiersiem Garibaldiego, zabrał głos prezydent i naczelnik miasta Loreto, a zaraz po nich Andrzej Szewiński – zastępca prezydenta Częstochowy, która jest partnerskim miastem Loreto.

Andrzej Szewiński – zastępca prezydenta Częstochowy

Ponownie zabrała głos Pani Anna Maria Anders.

Następnie pani konsul Ewa Mamaj i przewodnicząca AIP Nowa Marche, Maria Teresa Bulhak-Jelski. To właśnie jej “przyszywane wnuczęta” ze Szkół ANDERS  z Maceraty i Umbrii oraz Ludoteki “Wojtek”  z Ascoli Piceno odśpiewali hymn polski i wyrecytowali kilka wierszy, obdarowując też przybyłych swoimi rękodziełami.

Ostatnim punktem programu było otwarcie i zwiedzanie przez przybyłych, wystawy fotograficznej “2 Korpusu Polskiego w Marche” zorganizowanej przez urząd miasta Loreto, którą będzie można obejrzeć do 18 czerwca.

Korespondencja Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Foto Mauro Radici – www.movinroots.it i Fabrizio Rapastella
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *