Susza we Włoszech: kilka regionów chce ogłosić stan klęski żywiołowej

Anomalie klimatyczne we Włoszech mogą mieć tragiczne skutki. To już druga najbardziej sucha i gorąca wiosna od XIXw. – alarmują eksperci – w czerwcu średnia temperatur wzrosła  o 2 stopnie. W kilku regionach rzeki są wyschnięte, uprawy zmniejszone o połowę. Najcięższa sytuacja przedstawia się w regionach: Sardynia, Sycylia, Emilia Romagna, Veneto, Piemonte, Lombardia, Liguria, Toscana, Lazio, Umbria,  Calabria,  Campania, Puglia, Basilicata…
.

.

Sardynia

Na Sardynii nie spadła ani kropla deszczu od miesięcy. W niektórych miejscowościach woda dowożona jest mieszkańcom trzy razy w tygodniu. Uprawy rolnicze są w katastrofalnym stanie. Straty w produkcji szacuje się na około 40 %.

Emilia Romagna

To najbardziej zielony region Włoch, zalesienie wzrosło aż o 20% w ostatnich latach. Nie mniej jednak susza powoduje znaczną redukcję terenów zielonych. Od początku roku liczy się tylko 16 dni deszczu, to znacznie poniżej średniej.

.

.

Lombardia

Podobnie jak w innych regionach, wysokie temperatury i brak opadów rzuciły na kolana rolnictwo w Lombardii. W ostatnich miesiącach spadło o 50% deszczu mniej niż zazwyczaj w tym okresie.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *