Przygotuj się do właściwej segregacji śmieci – od lipca wchodzi nowa ustawa!

Codzienny pęd, mnóstwo obowiązków, do tego, oprócz sprzątania mieszkania, pojawia się konieczność segregacji śmieci. Kiedy na to wszystko znaleźć wolny czas? Spokojnie! Przy dobrej organizacji i rozplanowaniu właściwego podziału odpadów, działania te zajmą Tobie zaledwie 5 minut dziennie. Ty będziesz miał nie tylko porządek, ale także oszczędność i dużą satysfakcję, że żyjesz w zgodzie ze środowiskiem naturalnym, naszej planety. Jak tego sprawnie dokonać?

 

Pewnie mało kto zastanawiał się nad tym, że czas rozłożenia się plastikowej butelki na ziemi wynosi aż 500 lat, a torby na zakupy, butelki, stanowią 7% masy wszystkich śmieci i zajmują 30% wszystkich odpadów. Natomiast 1 tona makulatury, daje ochronę przed ścięciem około 17 drzew.

 


Bardzo ważna w naszych domach jest odpowiednia segregacja odpadów. Dzięki temu zwiększamy przestrzeń kuchenną i zachowujemy dużo większy ład. Wówczas lepiej nam się pracuje i przebywa w mieszkaniu. Aby ułatwić sobie życie, związane z wyrzucaniem śmieci, trzeba potraktować je jako odskocznia od działań na komputerze, albo wykonywać tą czynność w drodze do sklepu, pracy czy szkoły. Warto zadbać w kuchni o posiadanie minimum dwóch pojemników na odpady. Wówczas sprawniej rozdzielimy śmieci na poszczególne kategorie. Do jednego śmietnika możemy wrzucać resztki żywności, a do drugiego papier, kartony lub szkło, tak, aby potem łatwo przy wyrzucaniu do kontenera je porozdzielać. Odpady powinny zajmować jak najmniej miejsca, dlatego butelki plastikowe zgniatamy na płasko po odkręceniu nakrętki. To samo robimy z kartonami po sokach, czy z puszkami.

 
Jak mówi specjalista ds. obsługi klienta platformy internetowej Posprzatajmi.pl – Wiktora Pajcz ,,Często w różnych miastach Polski organizowane są liczne akcje, związane z ochroną środowiska, których dochód przeznaczony jest na rzecz osób potrzebujących, dla zwierząt lub dotyczące konkretnej inicjatywy. Warto śledzić je i w trakcie sprzątania kuchni, łazienki lub mieszkania segregować produkty pod kątem konkretnej akcji. We Francji bardzo popularne jest zbieranie korków od wina lub nakrętek i wrzucanie ich do specjalnych pojemników zlokalizowanych w centrach spożywczych, bo ekologiczne sprzątanie i segregacja odpadów, to mądre sprzątanie”.

 

 
Dlatego tak ważne jest dbanie o to, żeby przyczynić się do sprawniejszego przerabiania zużytych odpadów na nowe produkty. Zanim zabierzemy się za segregację, musimy pamiętać o wylewaniu zawartości butelek do zlewu, aby uniknąć potem nieprzyjemnego zapachu. Nie powinniśmy tłuc szkła na części, aby nie przedziurawić worka na śmieci ostrymi krawędziami. Decydując się na kupno kosza na śmieci, powinniśmy kupić taki, który ma klapę, nie tylko ze względów higienicznych, ale także zapachowych. Bardzo ważne jest, aby wprowadzić w naszym domu ekologiczne sprzątanie, połączone z właściwym segregowaniem odpadów. Dużo osób nie robi tego, gdyż ,,nie ma czasu”, „nie chce się”, zdarzają się także twierdzenia, że i „tak wszystkie śmieci trafią do jednego kontenera lub zbiorczo na wysypisko, więc po co się fatygować i zawracać sobie głowę”. Każdy człowiek jest jednostką, ale jeżeli zbierze się w całość właściwe dbanie o środowisko naturalne większej grupy osób na naszej planecie, to pozytywne skutki będą w najbliższym czasie bardzo mocno odczuwalne.

 
Trzeba natomiast wiedzieć, że już od 1 lipca, tego roku zmienią się warunki segregowania odpadów. Staną się one takie same dla całej Polski. Dlaczego? Jest to związane przede wszystkim z wymogami, które nakłada Unia Europejska. W 2020 roku musimy uzyskać 50% poziom recyklingu, inaczej mogą nam w związku z tym grozić wysokie kary finansowe.

 
Od lipca będziemy korzystać z kontenerów o czterech kolorach: niebieskiego do papieru, zielonego do szkła, żółtego do plastiku i metalu i brązowego do resztek kuchennych. Warto zapamiętać te barwy i przy sprzątaniu w kuchni i mieszkaniu, kierować się odkładaniem odpadów ze względu na kategorie do właściwych miejsc. Worki na śmieci również będą w kolorach dopasowanych do koloru kontenera. Taki podział pomoże mocniej w odzyskiwaniu surowców i dbanie o środowisko naszej planety. Dzięki temu będziemy również mogli oszczędzić pieniądze związane z kosztami wywozu śmieci. Będą one niższe niż w przypadku wywozu zmieszanych odpadów wszystkich razem ze sobą. Osoby, które nie mieszkają w bloku, tylko w domku jednorodzinnym, mogą wiele organicznych odpadów przeznaczyć na kompost i uzyskać żyzną ziemię. Można na pewno w tym celu wykorzystać: liście, młode chwasty, obierki warzyw i owoców, a także słomę.

 

 
Co wrzucać do niebieskiego kontenera na papier? Przede wszystkim tekturę (może być także falista), ulotki, kolorowe pisma, gazety, kartki, książki i zeszyty. Do pojemnika na szkło, należy wrzucać butelki i słoiki po napojach i żywności, butelki po napojach alkoholowych lub kosmetykach. Do miejsca na plastik i metal zamieścimy odkręcone butelki plastikowe, nakrętki, kapsle, kartony po mleku i sokach, opakowania po proszkach, reklamówki i folię. Do odpadów zmieszanych, przede wszystkim resztki jedzenia, warzyw i owoców, skoszoną trawę, obierki, filtry od kawy. Warto również nauczyć tego podziału swoje dzieci i całą rodziną, tak aby prawidłowe segregowanie stało się porządkiem dziennym.

 

 
Kamila Gębik
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *