Grafologia – charakter pisma bez tajemnic

Każda litera, którą przelewasz z umysłu na papier, kryje informację o tym, jakim jesteś człowiekiem. Podczas analizy pisma, grafolodzy mogą rozszyfrować twój charakter na podstawie kartki z notatnika.

 

 

Grafologia to dziedzina psychologii, wykorzystywana w kryminalistyce, ale czasem również podczas dochodzeń prowadzonych przez prywatnego detektywa. Okazuje się, że pomiędzy charakterem pisma a osobowością autora istnieje silny związek, a wysokość, szerokość, pochylenie liter, sposób ich łączenia wiele mówią o twoim charakterze, usposobieniu, co może stworzyć portret psychologiczny.

 

 

 

O ile profesjonalne ekspertyzy pisma warto zostawić specjalistom, których w kraju jest naprawdę niewielu, o tyle samodzielnie można pobawić się w grafologa amatora, zdobywając w ten sposób nieco informacji o sobie czy kimś, kim jesteśmy zainteresowani.

 

 

 

Marginesy i odległości

 

 

 

Lewy margines odpowiada za zachowania zewnętrzne człowieka, Jeśli jest równy, to pismo należy do osoby silnej i zdecydowanej, wąski świadczy o oszczędności i niepewności jutra, szeroki charakteryzuje osoby tolerancyjne i hojne. Falujący należy do osoby niezdecydowanej i wykorzystywanej przez innych. Margines, który zwęża się ku dołowi jest charakterystyczny dla kogoś, kto boi się ryzyka i innych ludzi, natomiast rozszerzający się ku dołowi charakteryzuje kogoś impulsywnego, kto ma skłonności do trwonienia pieniędzy. Szeroki prawy margines, który odpowiada zachowaniom wewnętrznym, świadczy o tym, że osoba jest niepewna, nie wierząca we własne możliwości, nieśmiała, natomiast wąski jest charakterystyczny dla osób skłonnych do marzycielstwa i przemyśleń. Górny margines, jeśli nie jest konieczny, ale zostawione jest dla niego miejsce, może świadczyć o tym, że zostawiono miejsce dla kogoś ważniejszego, natomiast, jeśli zupełnie go nie ma, może znaczyć, że piszący podkreśla swoją wartość.

 

 

 

Proste lub pochylone

 

 

 

Pismo proste świadczy zazwyczaj o życiu w zgodzie z przepisami oraz o uczuciu i niestałości. Pochylone w lewo u osoby praworęcznej świadczy o tym, że piszący pozostaje w opozycji do otoczenia, chce się wyróżnić i odciąć od tego, co powszechne. Świadczy o tendencji do wywyższania i przechwalania się dla podkreślenia swojej inności. Pismo pochylone w prawo świadczy o komunikatywności, uczuciowości i pewnej niestałości. Mocne pochylenie w prawo świadczy o skłonnościach przywódczych, namiętności oraz o silnym charakterze. Mieszane pochylenie świadczy o chwiejności charakteru, wiecznym niezdecydowaniu oraz kapryśności.

 

 
Szeroko lub wąsko

 
Szerokie pismo świadczy otwartości na otoczenie, o skłonności do towarzyskości. Z kolei wąskie charakteryzuje osoby opanowane i ostrożne. Duże odstępy między wyrazami charakteryzują ludzi ceniących samotność, nie przywiązujących zbytniej wagi do własnych interesów i niechętne do udzielania bezinteresownej pomocy, małe odstępy mówią o przyjaznym nastawieniu do otoczenia, chęci niesienia pomocy i szczerego doradztwa i porad. Niewielkie, drobne pismo charakteryzuje osoby nieśmiałe i skromne, duże charakterystyczne jest dla osób dynamicznych i śmiałych. Różnej wielkości pismo świadczy o artystycznym usposobieniu i niespokojnej duszy.

 

 

Kropka nad “i”

 

 

Jednym z bardziej czytelnych znaków jest kropka, stawiana nad “i” i nie tylko. Postawiona wysoko w górze oznacza bogatą wyobraźnię, po prawej stronie charakterystyczna jest dla osób niecierpliwych i nerwowych, po lewej dla tych ostrożnych, ze skłonnością do analizowania i rozpamiętywania przeszłości. Okrągła kropka mówi o zacięciu artystycznym badanego, a pionowa kreseczka charakteryzuje tych, którzy oddzielają świat wewnętrzny od zewnętrznego. Brak kropki sugeruje lenistwo i brak porządku.

 

 

Analiza grafomotoryczna to nie tylko analiza pisma. Analizie poddaje się wszelkie gryzmoły, szlaczki i rysunki pozostawione w notesach lub na karteczkach.Niestety, grafologia uznawana jest za pseudonaukę, więc do analizy grafologów podchodzi się nieco sceptycznie i dużą dozą ostrożności, aczkolwiek podczas tworzenia portretów psychologicznych, grafologia idzie w parze z psychologią.

 

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował Pro-Tom w Warszawie – prywatny detektyw. Pro-Tom posiada biuro w Warszawie ale świadczy usługi detektywistyczne na terenie całego kraju.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *