Jak zacząć malować i rysować?

Wiele osób w pewnym etapie swojego życia odkrywa, że budzi się w nich artysta i że mają pewne zdolności, które być może warto byłoby dalej rozwijać. To wezwanie pojawia się czasami u dzieci w wieku szkolnym, na lekcjach plastyki lub podczas samotnych zabaw w domu. Czasami przychodzi nawet do osób starszych, w średnim wieku, którzy nigdy nie próbowali rysowania czy malowania, a kiedy jakaś sytuacja sprawi, że chwycą za pędzel lub ołówek, okazuje się, że wychodzi im to całkiem dobrze. I takie osoby są często bardziej pełne pasji do odkrywania kolejnych tajników sztuki, niż młodzież. Być może nawet jest im łatwiej się rozwinąć w tej dziedzinie, o ile oczywiście przełamią pewną nieśmiałość i barierę która niesłusznie podpowiada, że w tym wieku to wstyd zaczynać coś od początku czy uczyć się od podstaw.

Nauka malowania dla początkujących

 

 
Co mogą zrobić osoby, które odkryły, że posiadają w sobie jakiś talent plastyczny lub manualny? Pierwsza i najważniejsza zasada jest taka, że na pewno nie warto go zaprzepaszczać. Rezygnacja z jakiegoś talentu to jak rezygnacja z samego siebie, z własnej duszy. Skoro raz odezwał się w nas głos wzywający do tworzenia, nie warto go zagłuszać. Dlatego też dobrym pomysłem jest zapisanie się na jakieś lekcje lub kursy prowadzone przez doświadczoną osobę, które pomogą w odnalezieniu swojej drogi rozwoju artystycznego.

 

 
Zestaw na start dla początkujących plastyków

 

 
Oczywiście osoby, które chcą zacząć tworzyć, muszą stworzyć własny artystyczny niezbędnik, na który składają się zwykle bloki lub sztalugi, farby różnego rodzaju, ołówki, kredki czy pastele oraz inne materiały takie jak na przykład węgiel. O ile na przykład kredki czy ołówki są raczej powszechnie dostępnym w sklepach narzędziem, to już czasami farby dla plastyków potrafią przysparzać kłopot osobom, które wcześniej nie miały z nimi do czynienia. Tutaj jest też więc rola nauczyciela, który nie tylko powinien pokazywać jak malować czy rysować, jak oddawać proporcje i cienie, ale też zaprezentować tak proste wydawałoby się rzeczy, jak rozłożyć płótno na sztalugi, przygotować do użytku farby, jak później utrwalić namalowany obraz, na jakich materiałach najlepiej malować i tym podobne praktyczne informacje. To wbrew pozorom dość ważne kwestie bo nie pomoże najlepszy nawet talent, jeśli dana osoba nie będzie wiedziała w jaki sposób używać pewnych narzędzi. Umiejętności techniczne są ważną częścią warsztatu rysownika i plastyka, podobnie jak dobrze dobre przybory, dzięki którym tworzenie jest przyjemnością, nie frustracją.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę KropkawKropke.com specjalizującej się w artykułach dla plastykówDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *