Czym zajmuje się psi behawiorysta?

Psi behawiorysta to zawód, który świadczy coraz bardziej popularne usługi. Polega on na analizie psich zachowań i radzenia sobie z konkretnymi problemami. Behawiorysta stara się zrozumieć potrzeby psa oraz wyeliminować niepożądaną agresję, strach przed danymi bodźcami czy brak chęci do chodzenia na smyczy.

 

 

Warto mieć świadomość, że psi behawiorysta może mieć zbawienny wpływ na psychikę i rozwój nie tylko szczeniaków, ale również dojrzałych psów. Choć, rzecz jasna, w przypadku tych ostatnich nieco trudniej poradzić sobie z nawykami, przyzwyczajeniami i odruchami. Praca behawiorysty opiera się przede wszystkim na treningu oraz zakorzenianiu w psiej podświadomości wyłącznie pozytywnych zachowań. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wśród zachowań psa można wyodrębnić agresję w stosunku do ludzi, innych zwierząt lub nawet przedmiotów. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że uczynienie swego ulubieńca dobrze wychowanym, posłusznym i skorym do współpracy to szansa na udane relacje pomiędzy psem, a jego właścicielem.

 

Każdy przypadek jest inny, czyli jak pracuje psi behawiorysta

 

 

Należy zdawać sobie sprawę, że każdy pies jest inny, a jego zachowania mogą wynikać z różnych przyczyn. Na samym początku pracy z pupilem psi behawiorysta przeprowadza staranną analizę wszystkich czynników, które mogą warunkować niepożądane zachowania. Dokładna i drobiazgowa obserwacja pozwala uzyskać upragnioną wiedzę w zakresie znajomości psychiki i przyzwyczajeń danego zwierzęcia. Niezwykle istotne jest choćby upewnienie się, że pies jest zdrowy – umożliwia to odrzucenie hipotezy, wedle której jego agresywne zachowanie wynika na przykład z bólu czy dyskomfortu.Bardzo ważnym elementem pracy psiego behawiorysty jest motywowanie podopiecznego do wysiłku i kształtowanie pozytywnych zachowań. Oczywiście, pierwszym etapem pracy nad psychiką zwierzęcia jest analiza jego reakcji na bodźce pochodzące z naturalnego otoczenia, czyli relacji z domownikami i właścicielami oraz innymi psami mieszkającymi w konkretnym gospodarstwie domowym. Podobne znaczenie ma wywiad przeprowadzony z właścicielem, który jest w stanie opowiedzieć o psiej diecie, liczby codziennych spacerów, rodzaju zabaw i aktywności preferowanych przez psa oraz reakcji opiekuna na dane zachowania pupila.

 

 

Diagnoza początkiem sukcesywnej terapii

 

 

Psi behawiorysta powinien wystawić odpowiednią diagnozę i podjąć takie działania, które umożliwią efektywne oddziaływanie na psią podświadomość. Ocena zachowań zwierzęcia może opierać się na różnych modelach, zależnie od preferencji konkretnego psiego behawiorysty. Warto mieć świadomość, że kluczowe jest dobranie metody do poszczególnych przypadków, bowiem bezrefleksyjne korzystanie z wyłącznie jednej ideologii może okazać się dużym błędem. Zawód psiego behawiorysty jest stosunkowo młody i nieustannie pojawiają się nowe metody, teorie oraz informacje. Poznanie przyczyn takiego, a nie innego zachowania danego zwierzęcia to dopiero początek terapii. Następnym krokiem powinno być dostosowanie programu do możliwości rodziny, która korzysta z usług świadczonych przez psiego behawiorystę. Nie każde gospodarstwo domowe jest gotowe na wdrożenie konkretnego plany, dlatego tak istotna jest współpraca pomiędzy właścicielami pupila, a behawiorystą.

 

 

Pozytywne efekty pracy psiego behawiorysty

 

 

Wiele osób często zastanawia się, co dokładnie można osiągnąć poprzez skorzystanie z usług psiego behawiorysty. Do korzyści wynikających ze współpracy należą choćby: wzmocnienie więzi właściciela z psem, poczucie bezpieczeństwa, zrozumienie ludzkich oczekiwań ze strony psa, możliwość komfortowego wyjazdu z pupilem na wakacje, brak problemów o podłożu lękowym czy zniwelowanie zachowań agresywnych.Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wykwalifikowany i doświadczony psi behawiorysta może mieć ogromny wpływ na kształtowanie psychiki zwierzęcia, niezależnie od jego gatunku czy wieku. Rzecz jasna, czas trwania terapii może różnić się znacząco, bowiem każdy przypadek jest inny. Udane relacje z psem to jednak ważny czynnik determinujący bezpieczne i komfortowe życie całej rodziny, czyli wszystkich domowników.

 
Dziękujemy portalowi Animalium.pl za współpracę merytoryczną.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *