Włoski parlament chce wprowadzić obowiązek zamontowania urządzeń ratujących dzieci przed pozostawieniem ich zamkniętych w aucie

Co roku niestety, i to coraz częściej, zdarza się, że któreś z rodziców w pośpiechu czy w dużym stresie zapomina o dziecku pozostawionym w foteliku na tylnym siedzeniu. Taka amnezja dysocjacyjna selektywna nierzadko kończy się tragicznie dla malucha, szczególnie w lato, gdy temperatura w rozgrzanym samochodzie rośnie z minuty na minutę.

Taka tragedia miała miejsce m.in na początku czerwca tego roku w Arezzo:

.

.

Dlatego włoscy parlamentarzyści dyskutują obecnie nad wprowadzeniem  obowiązku stosowania urządzeń, tzw. „dispositivi salva-bebè” ratujących małe dziecko przed pozostawieniem ich w aucie. Poprawka do artykułu 173 kodeksu drogowego brzmi:  “Il conducente del veicolo, qualora abbia tra i passeggeri un bambino di statura inferiore a 1,5 metri, ha l’obbligo di dotarsi ed utilizzare dispositivi anti-abbandono” – „kierowca pojazdu, jeśli ma wśród pasażerów dziecko poniżej 1,5 metra wzrostu, ma obowiązek zastosować urządzenie przeciwko pozostawieniu dziecka bez opieki”

W projekcie mowa jest także o urządzeniach „salva-animali a bordo” – ratujacych zwierzęta pozostawione w aucie.

Obecnie na rynku włoskim można już znaleźć różne tego typu urządzenia, od sygnałów akustycznych po aplikacje internetowe.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *