Dzieci na plaży

Plaża dla dzieci to ogromna piaskownica, sprawiająca im nieopisaną radość, której nie da się ominąć obojętnie. Ogromne ilości miękkiego, jasnego piasku dają nieograniczone możliwości plażowej rozrywki. Na plaży dzieci na pewno się nie nudzą, a my podpowiadamy, jak świetnie spędzić czas na plaży.

 

Ograniczanie się do leżenia plackiem w kierunku do słońca czyni pobyt na plaży szczególnie monotonnym. Może niektórym mamom to odpowiada, natomiast dzieciom niekoniecznie. Kto raz spróbował położyć ruchliwe dziecko nieruchomo przez kilka minut, ten wie, o czym mowa. Wejście do wody co jakiś czas nie zadowoli naszych pociech, które szybko się znudzą. Sam widok piasku i wody nie będzie wystarczającą atrakcją dla dziecka, któremu powinno się pokazać kilka zabaw, idealnych nad morzem.

 

 

Plażowanie na nadmorskim piasku to nie tylko leżenie na ręczniku

 

Plażowanie na nadmorskim piasku to nie tylko leżenie na ręczniku, ale też szereg zabaw, którymi można uatrakcyjnić pobyt na plaży. Pierwsza z zabaw to oczywiście budowanie zamków z piasku. Potrzebny tu będzie odpowiedni sprzęt, czyli łopatki, wiaderka i foremki, a także wilgotna warstwa piasku. Można używać patyczków, kamyków i muszelek do ozdabiania, a w rozmiarach i stopniu ozdobienia zamku może ograniczyć nas tylko wyobraźnia. Co ciekawe, budowanie zamków wciąga nie tylko dzieci, ale i rodziców. Spełniają się tutaj często ojcowie, którzy mogą wykorzystać tu swoje doświadczenie inżynieryjno – budowlane, a często konkurują ze sobą, tworząc ogromne i rozbudowane gmachy z piasku. Budowle z piasku to nie tylko zamki, ale też różne stworzenia, ryby czy żółwie morskie. Trzeba jednak pamiętać, że im bardziej jest złożona konstrukcja, budowana przez rodzica, tym bardziej zniechęcone i znudzone może być dziecko. Zdarza się, że rodzic sam się bawi, a dziecko już dawno zmieniło obiekt zainteresowań.

 

 

Plażowe zabawy ruchowe

 

Plażowe zabawy ruchowe to świetny sposób na wspomaganie rozwoju dużej i małej motoryki u dziecka. Piasek na plaży jest miękki, nie trzeba bać się, że dziecko w sposób bolesny upadnie, więc nie ma stresu, że dziecku coś się stanie. Grząski piasek, po którym chodzi małe dziecko, wzmacnia kostki, ma dobry wpływ na prawidłowe wysklepienie stopy. Możecie bawić się w tropicieli, poszukiwaczy śladów, dzięki czemu uczysz dziecko spostrzegawczości, dostrzegania różnic w tropach pozostawianych przez zwierzęta, ptaki czy różnych ludzi. Ucząc dziecko rozpoznawania zwierząt po śladach, dajesz mu solidną porcję wiedzy.

 

„Spacer pingwina” na plaży

 

„Spacer pingwina” na plaży to sposób na świetną zabawę z dzieckiem. Stawiasz dziecko na swoich stopach i spacerujesz z nim po plaży. Tracąc równowagę upadasz w miękki piasek, więc na pewno nie stanie się wam krzywda. Inną, świetną zabawą na plaży jest puszczanie latawców, które na tle morza i niebieskiego nieba wyglądają przepięknie. Bieganie za latawcem pozwala się poruszać i odpocząć od leżenia.

 

 

Poszukiwacze skarbów na plaży

 

Poszukiwacze skarbów na plaży to zabawa rozwijająca spostrzegawczość dziecka. W piasku można schować, czyli zakopać różne rzeczy, muszelki albo zabawki, które dziecko ma odnaleźć. Warto tu jednak pamiętać, że nawet oznaczenie miejsca może zaowocować zagubieniem przedmiotu. Piasek nie zawsze lubi oddawać to, co zabrał. Zabawę można powtarzać w nieskończoność, a poszukiwaczem może być za każdym razem ktoś inny. Raz dziecko, raz dorosły.

 

 

Podstawowe gry plażowego

 

Wymyślając coraz to nowe zajęcia dla dzieci, próbując oderwać je od laptopów i smartfonów, również, o zgrozo, na plaży, nie zapominaj o podstawowych grach plażowych, czyli mini-siatkówce, frisbee, badmintona, czy zabaw z trafianiem do celu. Rzucanie piłką to również świetna zabawa, która zajmie dziecko. Poszukajcie wspólnie muszelek, które będą stanowić miła pamiątką po wspólnie spędzonych chwilach. No i książki, nie zapominaj o książkach. Nawet jeśli twój maluszek jeszcze nie czyta samodzielnie, koniecznie weź na plażę książkę, którą będziecie wspólnie czytać.

 

 

 

Autor artykułu:
Artykuł przygotował ośrodek wypoczynkowy Lazurowy Brzeg z drewnianymi domkami letniskowymi w Mielenku koło Mielna.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *